Karıncalar Hakkında Bilgiler ?Karıncalar Hakkında Bilinmeyen Sırlar Nedir?

 

Karıncaların dünyasını hiç merak ettiniz mi? O boyları minnacık; fakat yürekleri kocaman çalışkan karıncalar… Durmak bilmeyen enerjileri ile toplumlara örnek olabilecek türden iş dağılımları ile bizlere örnek olan karıncalar! Karınca gruplarında iş bölümü, bireyler arası koordinasyon ve karmaşık problemlerin çözümü görülür.

 

  • Karıncalar diğer böcek türlerine benzer şekilde altı bacağı vardır. Her bacakta üç eklem vardır. Karınca bacakları çok güçlüdür. Bu yüzden çok hızlı bir şekilde çalıştırabilirler. Bir adam, bir karınca gibi kendi boyutu kadar büyüklükte hızlı koşabilseydi, o adam yarış atı kadar hızlı koşabilirdi. Karıncalar kendi vücut ağırlığının 20 katı kadar ağırlık kaldırabilir. Bir karıncanın beyninde 250000 tane beyin hücresi vardır. Bir insan beyninde 1 milyar kadar beyin hücresi vardır. 40000 karınca kolonisi bir araya geldiğinde aynı boyutta beyne sahip olur.

  • Bir karıncanın ortalama ömrü 45-60 gün civarıdır. Karıncalar antenlerini sadece, koku alma duygusu için değil, aynı zamanda dokunma duyusu olarak kullanır. Karıncanın bir çift büyük, güçlü çenesi vardır. Çeneleri yanlara doğru bir makas gibi açar ve kapatır. Yetişkin karıncalar katı gıdaları çiğnemez ve yutmaz. Bunun yerine yiyecek parçalarından sıktığı suyu yutar. Onlar üzerinde kalan kuru kısmını atarlar. Karınca iki gözü var, her göz birçok küçük gözden oluşur.

 

   Karıncaların enteresan şekilde iki midesi vardır. Bir midesi kendisi için gıda tutarken diğer midesi diğer karıncalar ile paylaşılacak gıdaları tutar.

  • Tüm böcekler gibi, kendi vücutları dışında sert bir zırh ile kaplıdır. Karıncaların dört ayrı büyüyen aşamaları vardır. Bunlar yumurta, larva, pupa ve yetişkin dönemleridir. Biyologlar karıncaları eşek arılarının özel bir grubu olan (Hymenoptera Formicidae) olarak sınıflandırır. Karıncaların 10000 bilinen türü üzerinde çalışılmaktadır. Her bir karınca kolonisi en az bir ya da daha fazla kraliçeye sahiptir.

   •    Kraliçenin işi işçi karıncaların baktığı yumurtalarını bırakmaktır. İşçi karıncalar bu özel yuvaları istenmeyen ziyaretçilere karşı savunmak, onlara yemek temini için bakmakla mükellefler. Karıncalar, temiz ve derli toplu böceklerdir. Bazı işçi karıncalar yuvadan çöpü alıp özel bir çöp döküm merkezine götürür. Her koloninin kendine has kokusu vardır. Bu şekilde, saldırganlar hemen fark edilebilir. Birçok karınca, kırmızı karınca örneğinde olduğu gibi onların yuvalarını savunmak için özel tasarlanmış iğneye sahiptirler.

 

  •    Geceleri işçi karıncalar soğuktan korumak için derin bir yuva içine yumurta ve larvaları taşırlar. Gün boyunca, işçi karıncalar daha sıcak bir ortam olması için yumurta ve koloninin larvalarını yuvanın üstüne taşırlar. Bir işçi karınca yemek için iyi bir kaynak bulursa kolonideki diğer karıncalara bir koku, bir iz bırakır ve böylece diğerleri de o bölgede yemek olduğunu anlar. Ordu karıncaları her zaman göçebe hayat sürerler ve sürekli hareket halindedir. Onlar uzun bir sütunda larvalarını ve yumurtalarını taşırlar.

Güney Amerika’nın ordu karıncaları olan (Ecitron burchelli) gibi türler, kendi kolonilerinde 700000 kadar muhteşem sayıda üyesi olabilir. Yaprak kesici karıncalar çiftçidir. Onlar yuvalarına almak için yaprakların parçalarını keser ve taşırlar. Onlar yaprakları bir posa içine çiğnerler ve burada özel bir mantar yetiştirirler. Onlar selüloz sindirimi yapamaz çünkü karıncalar yaprakları sindiremez. Birçok kişi karıncaların bir haşere olduğunu düşünür fakat onların farklı özelliklerini öğrendikçe hoşunuza gidecekler. Aileler onların mutfağa gelmesini durdurmak için bir takım şekerler koyar. Karıncaların en büyük düşmanının insanlar olduğunu da unutmayalım, zira farkına varmadan hemen hepimiz yolda giderken bazı karıncaları öldürmüş olabiliriz. Bu konuda adalet timsali olarak bilinen Hz. Ömer’in sesine kulak verelim: “Ey Hattab’ın oğlu! Yerde bir karınca ezilse sen mes’ulsun, kimse değil!” demiş ve hatta daha da ileri gidip ayağına halhal takarak dolaşmıştır.Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir