Köstebek Nasıl Bir Hayvandır ? 

Köstebek , yeraltı tünellerinde yaşayan  küçük memelilerdir .  Avrupa’da , Asya’da , Güney Afrika’da ve Kuzey Amerika’da yaygın olarak bulunurlar, yalnız tuhaf bir gerçek İrlanda’da   köstebek bulunmaz. Köstebeklerin, yeraltında oyuklamak için kullandıkları uzun, eğri pençeleri vardır. yeryüzünün altına hızlı bir şekilde uzun tüneller oluşturabilir ve tünel girişleri, görünen toprak yığınları  kolayca tespit edilebilir! Toprağın bu höyüğü yaygın olarak köstebek tepeleri olarak bilinir.

Doğal, dünyevi ortamlarında bulunan yaklaşık 20 farklı köstebek türü bulunur . Bazı türler mol türüdür. mol türü Köstebekler yani yarı suda yarı toprakta yaşayan ya da en azından  su içinde zamanın  bir kısmını  geçiren türlerdir.

Farklı köstebekler  türleri de görünüşü   birbirine çok benzer. Bunun en tuhaf istisnası Kanada’nın ve ABD’nin kuzeydoğusunda yer alan yıldız burunlu köstebeğidir . Yıldız burunlu köstebek,  burnuna bitişik olan ayırıcı yıldızla kolaylıkla tanınır.

Köstebek, öncelikle solucanla beslenen onları avlayan omnivorlardır . Köstebeğin ağzındaki tükürük, solucan gibi küçük hayvanları felç edebilecek bir toksini içerir, bu şekilde köstebek avını başarılı bir şekilde yiyebilir, ayrıca köstebekler bu avdan sonra da yine  yemek yiyebilirler . Köstebeklerin yiyeceklerini saklayabileceği özel yeraltı keresteler yaparlar. Daha büyük köstebek türleri küçük farelerle beslenir.

Köstebeğe ait gözler ve kulaklar çok küçüktür ve genellikle kürklerle kaplıdır. Köstebekler gözlerini kullanmadığı doğal seleksiyon yoluyla hareket ettikleri düşünülür. Bir köstebeğin en güçlü yönü  koku duyusudur ve bazı köstebek türleri (yıldız burunlu köstebek gibi), avlarını bir saniyeden daha kısa sürede algılayabilir, yakalar ve yiyebilirler !Köstebeklerin benlerinin üremesi yaklaşık bir ay süren gebelik dönemi ile başlar. Dişi köstebek 2 ile 6 köstebek doğurur. Bebek benleri genellikle doğumdan sonraki bir ay içinde tamamen oluşur. Bir köstebeğin ortalama ömrü yaklaşık 4 yıldır ancak bazı köstebek türlerinin 6-7 yaşına kadar yaşadığı bilinmektedir.

  • Bilimsel Adı : Talpidae
  • Boyutu : 12-15 cm
  • Ağırlık : 250-550 gr 
  • En Yüksek Hız : 6km / h 
  • Ömür Boyu :  3-6 yıl 
  • Özel Özellikler: Uzun eğri pençeler ve sivri pençeler
  • Renk : Kahverengi, Gri, Siyah, Beyaz
  • Yaşam alanı : Ormancılık, otlak ve tarla
  • Favori yiyecek:  Yer solucanları

Sakallı Ejderler1 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir