Sakallı Ejder Nedir? Özellikler Nelerdir? 

Sakallı ejder (ejderha olarak da bilinir) Avustralya’da doğal olarak bulunur , ancak sakallı ejderhalar, dünyanın birçok yerinde egzotik bir hayvan olarak tutulurlar.

Sakallı ejderhalar 24 inç uzunluğa kadar büyüyebilir ancak bu uzun kuyrukları dahil, sakallı ejderhayı bir kertenkele için vücut boyutunda oldukça küçük kılıyor .

Sakallı ejderler başlıca böcekler , cırcır böcekleri ve solucanlar üzerine beslenirler ve tüm sürüngenler , sakallı ejderhalar çok daha aktif olduğu zaman gece gelinceye dek  güneş altında bir kayanın kenarında vakit geçirmekten hoşlanırlar.

Sakallı ejderha uysaldır  ve güvenilirdir, ancak çok meraklı olduğu bilinir! Sakallı ejderha oldukça yumuşak bir kertenkele türüdür. Dolayısıyla sakallı ejder, çocuklar için popüler egzotik bir hayvandır.

Sakallı ejder toprak üstünde yaşayan bir kertenkele türüdür ve sakallı ejderha bir evcil hayvan olarak beslenirse, özenle   muhafaza altında tutulmalıdır. Sakallı ejderhalar ağırlıklı olarak yapraklı yeşilliklerden beslenir,  sakallı ejderler yiyeceklerini ağaçlardan ve çalılardan koparır.Sakallı ejderhalar, Sakallı ejderler de bazı memeli hayvanlar gibi kış uykusu gibi ama daha kısa olarak istirahat ederler. Sakallı ejderler uyuşuk bir yapıya sahiptir. Bu nedenler sık sık dışarı çıkmazlar az yerler ve bunu sürekli böyle yaparlar.

 

Bilimsel adı : Pogona Vitticeps
Tipi :  Sürüngen
Boyut : 50cm – 61cm
Ağırlık : 250g – 510g
Yaptığı En Yüksek Hız : 40km / s
Ömrü: 6 – 15 yıl
Renk : Yeşil, Sarı, Kahverengi, Gri
En Sevdiği Yiyecek : Haşarat
Yaşam Alanları :Kurak orman ve çöllerde


1 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir