Yarasa Nedir? Özellikleri Nelerdir ? 

Yarasalar tüm dünyada bulunur ve yüzlerce farklı yarasa türü vardır, mağaralarda ,ormanlarda ve özellikle Güney Yarı küre’de yaşarlar. Tayland ormanlarında bulunan yaban arısı yarasa , dünyanın en küçük memeli hayvanıdır ve bir kuruştan daha az ağırlığındadırlar!

Yarasalar, avlarını avlamak  için olağanüstü görüşlerini kullanarak geceleri avlar , genellikle böcekler , kurbağalar ve küçük kemiricilerdir. Yarasa  türleri boyutlarına göre değişir , ancak bazı yarasalar Endonezya dev uçan yarasalar  gibi 2 metreden fazla kanat açıklığına sahip olabilir ! Daha küçük yarasa türleri ise yalnızca 2 cm kadar küçük olabilirler.Boranyo’nun tropik adasında Malezya’nın Sarawak eyaletindeki Niah Mağarası , binlerce yarasanın görüldüğü yerdir bunun için özellikle çok ünlüdür. Bazı yarasa türleri aşırı yükseklerde uçar , bazen bu yerden uzaklık 2 mil yükseklikte uçar! Yarasanın duyuları o kadar ince ayarlıdır ki, bazı yarasaların 6 mil uzaktaki ayak seslerini duyabileceği düşünülür.

Yarasaların da tıpkı yunuslar ve bazı balina türleri gibi yankı konum özelliği vardır. Bu özelliği uzaktaki avını tespit eder ve avına ulaşır.

Yarasalar bütün hayvan türlerinin aksine hemen hemen tüm dünyada ve özellikle kutup bölgelerinde bulunan hayvan türündendir. Yarasaların özellikle bulunduğu yer Güney Amerika ormanlarıdır.

 1 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir