Cildinizi Diri ve Canlı Tutan Muhteşem Çözüm Nedir?Cildinizi Diri ve Canlı Tutan Muhteşem Çözüm Nedir?

Sesamum yağı olarak da bilinen susam yağı, Sesamum indicum bitkisinin tohumlarından elde edilir. Bu yağ, çatlak bir aromaya sahiptir ve açık sarı renktedir. Bu yağ doğal olarak oluşan koruyucular içerdiğinden raf ömrü uzundur.
Susam Yağı İçeren Gıdalar
Bu yağ yaşlanmanın ciltteki etkilerini bir dereceye kadar tersine döndürmeye yardımcı olabilecek güçlü antioksidanlar içerir. Düzenli olarak kullanılıyorsa, ciltinize çeşitli şekillerde yarar sağlayabilir. İşte bu yağda bulunan vitamin ve minerallerin bir listesi.

~ Vitamin E
~ Vitamin K
~ Vitamin B6
~ Fosfor
~ Bakır
~ Kalsiyum
~ Çinko
~ Magnezyum
~ Sesamol
~ Omega-3 yağ asitleri
~ Fitosterol

Susam Yağı ve Cilt Bakımı

Susam tohumu özü, doğada antibakteriyeldir. Kesikler, yanıklar veya yaralar üzerine uygulandığında ikincil bakteriyel enfeksiyon riskini azaltacaktır.
~ Anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Bu yağın iltihaplı ciltlere uygulanması bu nedenle yararlı olabilir. Sedef hastalığı ve egzema gibi deri durumlarının tedavisinde faydalı olduğunu ispatlayabilir.
Bu yağda bulunan E vitamini güçlü bir antioksidandır. Oksidasyon sürecini engeller ve vücudu serbest radikallerin neden olduğu zararlardan korur. Susamdan el edilen yağ ayrıca sesamol denilen bir antioksidan içerir. Sesamol, ince çizgilerin ve kırışıklıkların oluşmasını engelleyerek yaşlanmayı yavaşlatmaya yardımcı olabilir, böylece daha uzun süre cildinizi genç tutmada ve korumanızada yardımcı olur.


Susam tohumlarından elde edilen yağ doğal bir güneş kremi. Cildin güneşe maruz kalmasından kaynaklanan hasarlardan korunmasında etkili olduğuna inanılıyor.
~ Bu yağ, E vitamini ve palmitik asit, oleik asit, linoleik asit ve stearik asit gibi yağ asitlerini içerir. Bunlar çok iyi bir yumuşatıcı ve nemlendirici yaparlar. Düzenli olarak kullanıldığında, cildinizi nemli, nemlendirilmiş ve besleyici tutabilir. Bu nedenle, kuru cilt için son derece faydalı olduğu bilinmektedir.
~ Bu yağ oldukça yapışkandır ve deriyle kolaylıkla emilir. Masaj terapileri ve aromaterapi alanında yaygın olarak taşıyıcı yağ olarak kullanılır. Buna başka taşıyıcı yağlar da eklenebilir. Bu yağ ile masaj yapmak, kan dolaşımını iyileştirir ve hasar görmüş cilt hücrelerinin onarılmasına yardımcı olur, böylece cilde sağlıklı bir parlaklık kazandırır.
~ Yüzünüzü, ellerinizi ve bacaklarınızı nemli ve yumuşak tutmak için bu yağı günlük olarak uygulayabilirsiniz. Güçlü kokuyu gidermek için badem yağı veya hint yağı ile karıştırabilirsiniz. Ayrıca çatlak tabanlara dauygulanabilir. Ayrıca, cildin kurumasını önlemek için banyo suyunuza bu yağdan birkaç damla ekleyebilirsiniz.
~ Bu yağ, yağda çözünen toksinleri çekme ve tuzak etme yeteneğine sahiptir. Cildin bu detoksifikasyonu cilde sıcak yağ uygulayarak yapılabilir. Yaklaşık 15 dakika bekletin ve ılık suyla sabun kullanmadan yıkayın.
Soğuk preslenmiş susam yağı, günlük kullanım ve topikal uygulama için en iyisidir. Günlük cilt bakım rutininin içine yerleştirmek kesinlikle faydalı olabilir. Bu yağa karşı istenmeyen reaksiyonlar oldukça nadir olsa da, bazı insanlarda bu yağın uygulanması üzerine alerjik bir reaksiyon gösterebilir. Allerjik bir reaksiyon belirtileri görürseniz tıbbi yardım isteyin veya kullanımını bırakın.


Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir