Bel Hip Oranı Nedir, Kadınların Çekiciliğine Nasıl Bağlanırİki cinsiyette evrim geçtikten sonra, güzellik ve çekicilik yavaş yavaş kök salar ki insanlardaki sevgi ve hisleri ilham almak için. Duygusal ve zihinsel ilişki halen şefkat ve özlemin ikinci yönüdür. En belirgin ve en güçlü faktör kişinin fiziksel görünümüdür. Bu insan eğilimi genlerde geride kalıyor, bu nedenle cazibe ve sevgi söz konusu olduğunda fiziksel güzellik zar atıyor. Seks şüphesiz güzelliği tanımlar. Kadınlar, fiziksel güzelliklerine göre erkeklerden daha çok yargılanırlar. Bu, çağlardan beri kültür olmuştur. Buna insanlıkta yavaşça gelişen bir tutum diyebiliriz.

Psikolojik olarak konuşmak gerekirse, fiziksel cazibe ve güzelliğe bakmak, erkekler tarafından yönetilen bir eğilim kadından daha fazladır. Öyleyse bir kadının güzel olup olmadığını nasıl tanımlarız? Cazip fiziksel özellikler uzun zamandır, optimum sağlığa ve iyi doğurganlığa sahip bir kadının simgesi haline gelmiştir. Dolayısıyla, yüz özellikleri, saç ve renk gibi fiziksel özelliklerle ilgili güzellik bir husustur. Yıllarca, kültürel ve sosyal inançların çekicilik kriterlerini tanımladığı düşünülüyor. Çekiciliği değerlendirmek için tek bir platform bulunmadığı için, uzaktan görünüş sürekli değişir ve doğada belirsiz kalır. Ancak, 1993 yılında Teksas üniversitesinde psikolog Devendra Singh tarafından yapılan küresel bir bulgu ile, bedeninin belden kalma oranına dayalı bir kadını güzel ve çekici olarak tanımlayan bir teori buldu.

Bel-Hip Oranı (WHR) Nedir?

WHR, bel ölçümlerinin kalçalara oranıdır. Bel ölçüm grafiğindeki en alçak kaburganın veya belin en küçük çevresi bel çevresi olarak kabul edilir. Kalçalar ise en geniş kesimlerinde ölçülür. Bu ölçümlerin oranı bir kadının WHR si olarak kabul edilir. Genç kadınlar için sağlıklı WHR oranı 0.67-0.80 arasındadır. Hesaplama için bel çevresi kalça çevresine bölünür. Cevap, bel / kalça oranınızdır.

Örnek: – Bel boyutu: 26 inç / Kalça boyutu: 36 inç = WHR 0.7Ağırlık Çekiciliği Çekiciliği Nasıl Tanımlar?

Tüm vücuda şekli ve çekiciliğini veren yağ dağılımı, vücudun genel görünümüne bağlıdır. Bununla birlikte, bulgu kadın gövdesinin bel-kalça oranı olan bir yönü üzerinde yoğunlaşmıştır. Cinsiyet hormonlarının ergenlik sonrası vücudun yağ dağılımı modelinde önemli bir rol oynadığı gözlenmiştir. Bu hormonlar yağların, kalçalarda, kadınlarda alt vücut olan kalçalarda ve kalçalarda toplanmasını tetikler. çevresel ve yuvarlak vücut oranları, kadın seks hormonlarının rolüne bağlı olarak, jinoid yağ dağılımının (alt gövdedeki yağların birikimi) bir sonucudur. Bu, WHR’nin östrojenin işaretçisi olabileceğini kanıtlıyor.

Bu çalışma, WHR’nin bir kadının eş değerini arttırdığını kanıtlayan bazı önemli bulgular üzerine odaklanmıştır. Düşük bir bel kalça oranı, gençliğin, enerjinin, iyi hormonal durumun ve üreme yeteneğinin ve genel sağlığın bir işaretidir. El yapımı vücutlar, bel ve karın bölgelerinde yağ birikimine bağlı olarak sağlık risklerine daha yatkınken armut biçimi vücutları, alt bölgelerde (kalçalar ve uyluklar) yağ depolamaya bağlı olarak hastalıklara ve sağlık risklerine daha az yatkındır. Evrim çağlarından beri erkekler her zaman çiftleşmek için daha verimli olan kadınları seçerler ve bu da ince bel ve nispeten ağır tabanlı kadınların seçilmesidir. Bu, düşük WHR’li kadınların seçildiğini ve dolayısıyla daha cazip olduğunu kanıtladı. Dolayısıyla, düşük bir KKD. bir kadının eşini arttırdı.

Dolayısıyla, evrimden beri, erkekler kadınların belden kalça oranına göre cazibe hakkında bir perspektif geliştirdiler. Kadınların çekici olma tanımına duyarlılık kazandırmışlardır. Bunu kanıtlamak için ince, orta ve ağır gibi farklı gövde çerçevelerinde oranları değişen kadın çizimler sunuldu. Değişik WHR’lerde sıkıştırılan daha sonraki fotoğraflar da kullanıldı. Sonuç olarak, erkekler tipik olarak 0.7’ye yakın bir kalça oranı seçtiler. Örneğin, bel boyutu 24 inç – 26 inç, 36 inç kalça ebadında ise, en tercih edilen 0,7 oranına (% 70), dolayısıyla en cazip vücuda sahip olacaktır. Erkekler, batı ülkelerinde kalça boyutundansa daha ince bel alanına daha fazla ilgi gösterir .

WHR Çekicilik Varyasyonları Var mı?

Bununla birlikte, WHR’nin hala farklı kültürlerde değişken tercihleri ​​vardır. Güney Amerika ve Afrika ülkelerinde 0.8 ile 0.9 arasında çekici, Çin’de 0.6 ile 0.7 arasında cazip olduğu görülüyor. Güzel ünlülerin çoğunun Kate Moss, Salma Hayek, Marilyn Monroe, Sophia Loren ve Alessandra Ambrosio gibi  0.7 (% 70) kalça oranıyla ince beli olan  ünlülerdir. WHR teorisi ve çekicilik, vücut kitle indeksi (BKİ) gibi teoriler üzerinde tercih edilir, çünkü kadın ince ya da yağlı olursa, WHR onu uygun olarak cazip olarak tanımlayabilir.

 Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir