AFT Ağız İçi Yaralar Nedir? 

Aft dilde, yumuşak damakta, dudak ve yanakların iç tarafında, diş etlerinde görülen küçük ebatta, sıkça rastlanan ve tekrarlayıcı özelliği olan ağız içi (aftöz ülser) yaralarına aft denir, kısaca yüzeysel ülserlerdir.

Bazen ağrılı olabilir, genelde 5 ile 10 gün sürebilir. Ama bazen fındık büyüklüğüne erişen şiddetli ağrı ve şişkinlik yapan, içi iltihaplı bir görünümde de olabilir.

Aft:

Stres, ağız içini tahriş eden yiyecek,diş bakım ürünleri, bazı hastalıklardan sonra gelişen komplikasyonlar sonrası, ağız bakım ve temizliğinin yeterince yapılamaması(yüz kaslarında meydana gelen felç, ağız çalkalama , diş fırçalama gibi aktivitelerde kısıtlanma) gibi sebeplerden oluşur.Aft bir başkasına bulaşmaz, fakat enfeksiyon kapma, daha çok tahriş olma durumuna açıktır.

Ağız içine sürülerek kullanılan Kenacort-A Orabase (kortikosteroid), Pyralvex (solüsyon) gibi ilaçlarla tedavi edilir. Sık tekrar eden ağız içi yaralardan korunmanın yolları ise günlük ağız temizliğidir.

Dişlerin karbonatlı macunlarla fırçalanması yada sulandırılmış karbonatlı su ile çalkalanması(özellikle gece yatmadan önce), Ağız gargaraları ile çalkalanması ağız hijyenini sağlayacaktır.

Sık tekrarlanan, ağrılı ve enfeksiyon almış aftların tedavisinde mutlaka bir doktora görülmelidir.Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir