Balgam Neden Olur ve Balgam Nasıl Atılır?Balgam, insanın akciğerlerinde salgılanan, boğaza yapışmış toz ve mikropların dışarı atılmasını sağlayan salgıdır. Bu salgı, bir boğaz enfeksiyonu, üşütme, akciğer hastalıkları gibi durumlarda iltihaplı bir hale gelir ve yoğunlaşır. Böyle durumlarda, balgam nasıl atılır arayışına girilir ve bazı ilaç tedavileri ile bitkisel tedaviler denenir.

Gebelikte ve emzirme döneminde kadınlarda veya ilaç kullanamayan kişiler için, bitki ve bitki karışımları kullanılır. Balgam iyice sıkıntı vermeye başladıysa, soğanı suda kaynatıp içmek, vücuttaki iltihabı söker. Ayrıca soğan ve zeytinyağıyla yapılan lapa da, bir bezin içine koyularak boğaza sarılırsa, boğazdaki iltihap yumuşar.

Balgamı yumuşatmaya yarayan bazı bitkiler :

Kekik: Kekik, içindeki etkin maddelerle boğazı yumuşatarak temizler. Kekik kaynatılarak yapılan çay, gargara şeklinde kullanılabilir. Kekik kaynatıldıktan sonra elde edilen çay taze olarak tüketilmelidir.

Nane: Balgam nasıl çıkarılır sorusunun bir cevabı da nanede gizlidir. Nane de boğazı rahatlatan bir özellik taşır. Naneden yapılan yağ ile boğaza ve göğüs bölgesine masaj yapılabilir. Nane çayı kaynatıldıktan sonra, buharı da solunursa nefes yollarında rahatlama görülür.Ihlamur: Gribin etkilerini azaltan, bağışıklık sistemini güçlendiren ıhlamurun yaprakları ve çiçekleri birlikte kaynatılarak tüketilir.

Kuşburnu: Kuşburnu çayı, kış hastalıklarından koruyan bitkilerdendir. Evde kaynatılarak içmek, hazır satılanlara göre daha etkilidir. Doktorlar tarafından tavsiye edilen kullanma şekli, 5 dakika kadar kaynatılmasıdır. Kuşburnu çayı 2 yaşının üstündeki çocuklara içirilebilir. Kuşburnu, uzun süre kaynatılırsa, çaydanlıktaki tüm kirleri ve siyahlıkları da temizlemektedir.

Adaçayı: Ada çayı, her doktor tarafından tavsiye edilen bir çay olup; balgam nasıl sökülür sorusuna verilen en güzel cevaplardandır. Boğazı yumuşatma ve balgamı sökmede bire bir etkilidir.

Ballı Limonlu Su: Bu karışım, genelde kış mevsiminde, bağışıklık sistemini desteklemek için kullanılmaktadır. Ayrıca, öksürük ve balgam söktürmede de çok etkilidir.

Taze süt ile sarımsak: 300 ml süte bir kaç baş sarımsak katarak kaynatılması gerekir ve daha sonra ılık bir şekilde tüketilmesi balgam rahatsızlığına iyi gelecektir.

Not: Eğer balgam aşırı derecede ise ve sizi rahatsız edecek kadar yoğun ise doktorunuza baş vurmanız önemle rica edilir.


Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir