Bebeklerde Gaz Sorunu Çözüm? 

Çocuklardaki gaz sıkıntısı anne sütünü alınca başlar. Bebekler emeklerken bolca hava yutarlar. Bu havanın bir kısmını geğirerek dışarı çıkarırlar ama hepisini değil. Bir kısmı da mideye, oradan bağırsaklara geçer. Sindirim sistemleri henüz iyi gelişmemiş olan bebeklerde bu hava sancıya neden olur. Bebeklerin en çok ağlama nedenlerinden biri de bu sancıdır. Doğumunuzu yaptıran doktor ve bebeğinizle ilgilenen doktorlar bu konudaki ilk eğitiminizi siz daha hastanedeyken verir.

Bebeğinizin her emzirmeden sonra sırtını sıvazlayarak ve çok hafif küçük vuruşlarla yuttuğu gazın bir miktarını geğirttirerek almayı ihmal etmeyin. Ağzı kapanmayacak şekilde karın üzeri yatırış ta bebeğin gazını rahat çıkarmasına yardım edecektir.Bebeğinizi her uyuduğunda farklı pozisyonlarda yatırmayı unutmayın. Sırt üstü yatırışlarını uyanıkken yapın. Çünkü bebekler geğirirken bazen bir miktar yediklerinden çıkarabilir. Çıkardıklarını dışarı atamazsa nefes borusuna kaçabilir ki bu da bebeğinizin boğulma gibi riskli bir durumla karşı karşıya bırakabilir. Keza bu şekilde ölümlere rastlandığı bile olmuştur. En sağlıklı yatış pozisyonu bir sağ tarafına bir sol tarafına yatırmaktır. Hep aynı yöne yatırmak bebeğin kafatası şeklinde bozulmalara da yol açabilir. Bu altın kuralları ilk kez anne olanların bilmesi hem annenin hem de bebeğin sağlığı için önemlidir.

Hareketlenmeye başlayan bebek artık gazını rahatlıkla kendisi çıkarabilir.

Bebeklik döneminden çıkan çocuklarda da bazen gaz sancıları oluşabilir. Bunun çeşitli nedenleri olabilir. Üşütme, barsak tembelliği, tuvaletini tutma ve yedikleriyle alakalı olabilir. Karın üstü yatış ve sırta hafif vuruşlarla çocuğunuzu rahatlatabilirsiniz.

Birde Bebeklerde hıçkırık sorunu vardır Bunun çözümünü yazıya basarak diğer sayfaya gidebilirsiniz.Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir