Bebeklerde hıçkırık Nasıl Geçer? Pratik 

Bebeklerde görülen hıçkırık sıklıkla karşılaşacağınız problemlerden biridir. Hıçkırık oluşmasının temel nedeni diyaframda spazm oluşmasıdır. Genel olarak hıçkırık beş on dakika sürüp geçen bir durumdur. Ancak bazı durumlarda saatlerce hatta günlerce de hıçkırığın sürdüğü bilinmektedir.

Bebeğinizde de hıçkırık olması gayet normal bir durumdur. Halk arasında uygulanan bazı çözümler bebeklerde görülen hıçkırığı kesmektedir.

Bu yazımızda hıçkırığı nelerin kestiğini sizlerle paylaşacağız.

İşte bebeklerdeki hıçkırığı geçirmenin yolları:

– Bebekleri emzirdiğiniz de ya da bebekler bir şey yedikleri zaman hava yutarlar. Bu durumlarda bebek hıçkırmaya başlar. Bu gibi durumlarda bebeği dik tutup sırtına yavaş yavaş geyirene kadar vurun.– Biberonun memesinin deliğinin uygunluğu da hıçkırık için önemlidir. Örneğin çok dar deliği olan biberonlar bebek için uygun olmayabilir. Bu yüzden biberon seçimine dikkat etmeniz gerekmektedir.

– Bebeklerin bazen üşüdükleri zamanlarda da hıçkırdığı saptanmıştır. Böyle durumlarda bebeğinizi battaniyesinin içine koyup bir süre bekleyin.

– Halk arasında sıklıkla yapılan yanlışlardan biri de bebeği korkutma, bebeğin dilini çekme, bebeğin göz bebeklerine bastırmadır. Sakın sakın bebeğiniz hıçkırıyor diye bu gibi yanlışları yapmayın.

Umarım saydıklarımız “bebeğim hıçkırıyor ne yapmalıyım?” sorusunun cevabını sizlere sunmuştur.

Size bebeğinize sağlıklı yaşamlar dileriz.1 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir