Bebelerde ve Çocuklarda Uyku Sorunu Nedir ? 

Anne ve babaları en çok yoran sorunlardan biri de bebek ve çocuklardaki uyku sorunudur. Özellikle çalışan annelerin bir iki saatlik de olsa dinlenebildikleri zamanlar çocukların uyuduğu saatlerdir. Sabah ebeveynleriyle birlikte erken kalkıp ya kreşe gideceklerdir, ya bakıcı annelerinin yanına gideceklerdir.

Sabahları onları tatlı uykularından uyandırmak her anne baba için bir eziyettir. Aynı eziyeti akşam uyutana kadar da çekmişlerdir. Akşam uyku saatleri geldiklerinde huzursuzdur çocuk. Bu huzursuzluğu anneye ve babaya da yaşatır.

Peki çocuk neden uyumak istemez?

Sebebi çok basittir aslında. Çocuk gün boyu dışarıda olan anneyi babayı özler, onlarla mümkün oldukça çok zaman geçirmek ister. Evinden eşyalarından ayrılmak istemez. Bebeklerde sık uyanma nedeni acıkma ya da sancılı bir şekilde bastıran gaz sancısıdır. Ama bebeklerdeki bu sık uyanma 6. ayını doldurup ek besinlere geçen bebeklerde zamanla düzelmeye başlar. Uykudan uyanma periyotlarının arası biraz daha uzar.Kreşlerde öğlen uykusuna yatırılan çocuklar, enerjilerini şarj ederek tam gaz harekete devam ederler akşam yeteri kadar enerjisini atamayan çocuk oyuna doymamıştır. Uyumak çocuk için zaman kaybıdır.

Hastalığı olan çocuk zaten gergindir canı acıyordur. Bir taraftan yeteri kadar oynayamamıştır da. Aile ortamı huzursuz gergin olan çocuklarda ise aynen yetişkinlerdeki gibi psikolojik gerginlikten bu gerginliğin vermiş olduğu kaygılardan, anneyi babayı kaybetme korkusu bazen yaşı küçük de olsa çocuğu depresyona itebilir. Depresif davranış özellikleri gösteren çocuk, altına kaçırma, ağlama, iştahsızlık, uykusuzluk ve uykuda sıçrama, sıçrayarak uyanma gibi sorunlar yaşayabilir.Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir