Böbrek Taşı Ağrısı Nasıl Geçer? Tedavi 

Böbreklerdeki taşlar kimi zaman bizi dayanamayacağımız ağrılarla baş başa bırakır. Böbreğinde taş olanlar iyi bilir, kimi zaman karınlarına giren sancılar ölümden beter hale koyar. Aşağıda verilen tavsiyeleri uygulayarak o dönemlerdeki ağrıları en aza indirmek ve ağrılardan çabuk kurtula bilinir.

Dr. Mete Ekinci’ den böbrek taşı ağrısı için öneriler:

Bir insanın 24 saatte çıkardığı idrar 2 litrenin altına düşmemelidir. Eğer 2 litreden az idrar çıkarıyorsanız yapmanız gereken şey, sıvı alım alışkanlıklarınızı düzenlemektir.Kolalı içecekleri tercih etmeyin. Bunların yerine sitrat içerikli içecekleri tercih etmenizde fayda vardır. Meyve sularından daha çok portakal ve limon suyunu içmelisiniz.

Günlük tuz alımlarınızı dengeleyin. Günde 4 gramdan fazla tuz almayın. Kısaca sodyum içeren gıdalardan uzak durun. Hayvansal proteinleri alırken dikkat edin. Eğer 80 kilogram ağırlığa sahipseniz günde 80 gramdan fazla protein kullanmayın.

Ispanak, çay, patates, çikolata ve kepek içeren besinleri dikkatli kullanın.

Kalsiyum açısından zengin gıdaları da dikkatli tüketmeniz böbrek taşlarına iyi gelecektir. Günde 1 gramdan fazla kalsiyum almayın. Kısaca süt, yoğurt, peynir gibi hayvansal besinleri kullanırken dikkat edin.Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir