Cıva Nedir? Cıva Çeşitleri, Faydaları ve Zararları Nelerdir?Cıva nedir ; hava, su ve toprakta bulunan doğal olarak oluşan bir elementtir. İnsan faaliyetinin bir sonucu olarak çevrede doğal olarak oluşan bir elementtir. Simli bir renk gibi görünmektedir. Ayrıca oda sıcaklığında sıvı hale gelmekte olan bir metaldir

Çeşitli şekillerde de bulunmaktadır. Elemental ve metalik cıvalar parlak, gümüş renginde beyaz bir metaldir. Cıva renksiz ve kokusuzdur. Simgesi (Hg) olarak netleştirilmiştir. kolay buharlaşan bir elementtir. Günlük yaşantımızda faydalı olduğu kadar zararları da olan cıvanın insanlar ve hayvanlar için zehirlidir.

Ülkemizde bir kaç bölgede görülen cıva genellikle Meksika, Kaliforniya , İspanya, Peru ve İtalya ülkelerinde bulunmaktadır. Yanardağların lavların püskürtme sonucu meydana gelir ve kırmızı renkte olan zincifreden temin edilir. Cıvanın kaynama noktası 367 derecedir. Oda sıcaklığında dahi erimeye yatkın bu metal oldukça zararlıdır. Dikkat edilmesi gereken önemli bir noktadır. Çünkü cıva zehirlenmesi diğer zehirlenme durumlarından farklı ve ciddi olduğundan demir içinde saklanmalıdır. Cıvanın demiri çözemediği için demir bir kapta saklanması sağlık açısından daha yararlı olur.

Cıva Nedir? Nasıl Elde Edilir?

Yanardağların lav püskürtmesinde zincifir adı verilen yaprak gibi lavlardan elde edilmektedir. Soğumuş zincifil lavları maden eritmek için kullanılan fırınlarda yüksek ateşte kaynatılır. Kaynama noktasına gelindikten sonra içinden hava akımı geçirilir.

Cıva nedir

Bu oluşumlarda yapılamak istenen Kükürt dioksit gazını meydana getirmek ve hava oksijeni ile zincifil birleştikten sonra madde buharlaşır ve cıvayı oluşturur. Bu sıcak buhar soğutulmaya verilir. Ağır olan madde yani cıva aşağı doğru düşer.

getirmek ve hava oksijeni ile zincifil birleştikten sonra madde buharlaşır ve cıvayı oluşturur. Bu sıcak buhar soğutulmaya verilir. Ağır olan madde yani cıva aşağı doğru düşer. Kokusuz olan cıva donma noktası bir hayli yüksek olduğundan sürekli sıvı haldedir.

 

Cıva nerelerde kullanılır?

Cıva genellikle ölçüm aletleri olan barometre, Termometre, sıvıların basınçlarını ölçmeye yarayan manometre, pompalar gibi aletlerde kullanılmaktadır.Ölçüm aletlerin yanı sıra Tıp alanında da büyük bir rölü bulunmaktadır. Tıp aletlerinin çoğunluğunda cıva mevcut veya cıva ile kullanılan aletler bulunmaktadır. Hayatı kolaylaştıran ve bir çok faydası olan cıvanın tarın araç ve gereçlerinde de kullanılmaktadır.

 

Cıva nedir

 • pillerde
 • Termometreler ve barometreler gibi ölçüm cihazlarında
 • elektrik anahtarları ve ekipmanlardaki röleler
 • lambalar (bazı ampul çeşitlerinde )
 • diş amal gamı (diş dolgularında )
 • cilt aydınlatma ürünleri ve diğer kozmetik ürünlerinde
 • ilaç.

 

Cıvanın Zararları Nelerdir?

 

Cıva nedir

 • Cıva buharının solunması sinir, sindirim ve bağışıklık sistemleri, akciğerler ve böbrekler üzerinde zararlı etkiler yapmaktadır.
 • Zehirli olduğundan ölümcüldür.
 • Hafıza kaybına yol açar.
 • Cıva yutulması sonucu davranış bozukluklar görülmektedir.
 • İdrardaki artan proteinden böbrek yetmezliğine yol açar.
 • Cıvanın inorganik tuzları, cilt, göz ve mide-bağırsak sistemi için aşındırıcıdır ve yutulursa böbrek toksisitesine neden olabilir.

 

 

 Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir