Duyu Organları Nelerdir? Özellikleri Nelerdir?Duyu Organları vücudumuzun etrafımızdaki dünyayı algılamak için kullandığı çeşitli yollar vardır. Çevremiz hakkında sürekli bilgi toplayan pek çok duyum var ama en çok bilinen beş duyu organımız vardır bunlar; dokunma, tat alma, duyma, görme ve koklama duyularıdır. Her duyu organı, spesifik verilerin toplanmasından sorumlu olan özel hücrelerden oluşmaktadır. Bu duyu organları, dışsal bilgileri işlemek için bize izin veren periferal sinir sistemi tarafından beynimize bağlıdır. Duyusal organlarımız arasında en önemli olanları görme ve işitme organları olarak kabul edilir.

Dokunma Duyusu :

Cildimizdeki ve vücudun diğer kısımlarında bulunan sinir uçları nedeniyle tuttuğumuz nesneleri hissediyoruz. Böylece derilerimiz, birincil duyu organlarımızdır. Bu sinir uçları, bilgimizi cildimizle temas eden nesneleri hissetmemizi sağlayan beyinlerimize aktarır. Vücudumuzun bazı kısımları diğer bölgelerden daha hassastır. Bu da vücudunuzun diğer bölümlerine kıyasla daha yüksek sinir uçlarına sahip olmasındandır.

Tat Alma Duyusu :

Dilimizde bulunabilen tat tomurcukları denilen özel reseptörlerin varlığı nedeniyle tat alma duyumuz da vardır. Bu tat alma duyusu gırtlak ve yemek borusu, ağız ve burun boşluğu ve ağzın çatısında bulunabilirler. Tat alma  duyusu tatlı, tuzlu, ekşilik ve acılık gibi tat almaktadır.İşitme Duyusu :

Duymaktan sorumlu ana organ kulaklardır. Kulak, işitmeyi kolaylaştırmaya yardımcı olan bir kaç parçadan oluşur. Kulaklar dış kulaktan oluşur, bu ses toplamaya yardımcı olur ve iç kulağa gönderir. İç kulakta bu algılanan sesi beyne gönderir. Kulaklarda minik titreşimleri algılayan minik tüyler bulunmaktadır. Tüm bu bilgiler işitsel sinirler yoluyla beyne aktarılır. İki kulağın olmasının bir faydası ise algılana sesin nereden geldiğini kolaylaştırmaktadır.

Görme Duyusu :

Gözler görme duyusu için kullanılan ana duyusal organlardır. Gözler, optik sinir yoluyla beyne iletilen görsel bilgileri toplayan organlardır. Gözler ışığı toplayan ve retinaya gönderen saydam lenslere sahiptir. Koni şeklindeki reseptörler renkli ışık almaktan sorumludur. Çubuklar daha hassas olduğu için ışık miktarı hakkında bilgi verir. Bu çubuk genellikle gece veya düşük ışık görüldüğü zaman devreye girer. Bu insan vücudundaki en önemli duyu organlarından biridir.

Koku Alma Duyusu :

Burun, koku duyusu için ana duyu organımızdır. Burun, koku hakkında bilgi alan birçok koku reseptörü olan mukozadan oluşur. Bu bilgi daha sonra olfaktör sinir yoluyla beyne iletilir. Burunlarımızdaki reseptörler, havadaki koku molekülleriyle etkileşime girerek, kokuyla ilgili bilgi almamızı sağlar. Bu, insan vücudundaki duyu organlarının en gelişmiş ikinci duyu organıdır.Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir