Entomoloji Nedir? Entomoloji Nedemek?Entomoloji NedirEntomoloji, böceklerin bilimsel çalışmasını ele alan bir bilim dalıdır ve böceklerin bilimsel çalışmasını ele alan zoolojinin bir dalıdır. Entomoloji ile uğraşan kişiye Entomolojist denir. Dünya çapında çok sayıda endüstri entomoloji dersleri verilmektedir. Kısaca, entomoloji, böceklerin çalışmasını ve onların çevreleriyle etkileşim biçimlerini ele alan bir daldır.

Entomoloji kelimesi, bir böceğin parçalanmış gövdesi ile ilgili ‘çentikli’ anlamına gelen ‘entom’ kelimesinden türemiştir. Böcekler dünya üzerinde en fazla olan hayvanlardır. Dünya üzerinde 10 milyondan fazla böcek türleri bulunmaktadır ve bu böcekler soğuk iklimlerden sıcak iklimlere kadar yaşarlar.

Entomolojist Görevi Nedir ?

Entomolojistler arılar, karıncalar, Örümcekler, Akrepler ve bildiğimiz, bilmediğimiz tüm böcekleri inceler. Böcekler yer yüzünde hayati bir rol oynamaktadır. Böceklerin pek çok faydası olduğu gibi zararları da bulunmaktadır. Entomolojistler burada devreye girer. Bilindiği üzere böceklerin insanlara, hayvanlara ve bitkilere zararları olmaktadır. Bunların önüne geçmek için kurulan bu bilim dalı hayatımızı kolaylaştırmak ve hastalıkların önüne geçmek için bir hayli önemlidir. Peki yararlı ve zararlı olan böcek türleri nelerdir ? gelin birlikte bakalım.Böceklerin Hayatımızdaki Yararları :

  • Güzellik ürünlerinde kullanılır.
  • ipek böceği ipek üretimi yapılır.
  • Leş yiyen böcek türleri de vardır ve onlar sayesinde vepis maddeleri yok ederler.
  • Arılar sayesinde bitkilerin döllenme olayı olur.
  • Toprağın nefes almasını sağlar.

Böceklerin Hayatımızdaki Zararları :

  • Bitki Fizyolojilerini etkiler.
  • Bitkilere zarar verir ve mahsuller de azalma meydana gelmektedir.
  • Böceklerin taşımış olduğu mikroplar hastalıklara yol açarlar.

! Bilgi, eğitim ve eğlenceli yazı yazmaktan geri kalmayan ve sizlere daha iyi hizmetler sunabilmek için azimli şekilde çalışmaya özen gösteren bilgitanricasi.com adresini ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz. Sizler de bilgitanricasi.com adresini Facebookinstagramtwitter ve diğer sosyal medya hesaplarından paylaşıp bizlere destek olabilirsiniz. Soru ve görüşlerinizi yorum bölümünde görmek bizleri mutlu edecektir.Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir