Hamilelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir? 

Bu yazımızda sizlerle hamilelik döneminde mide bulantısı neden olur, hamileyim midem bulanıyor, gebelikte mide bulantısının nedenleri nelerdir? Sorularının cevaplarını paylaşacağız.

Hamileyken Mide Bulantısının Sebebi Nedir?

Hamile bayanların büyük bir çoğu gebelik dönemlerinin dördüncü haftasından itibaren mide bulantısı problemiyle karşılaşıyor. Bu konuda kadın doğum uzmanı hekimlerimizin ortak kanaati mide bulantısının normal bir durum olduğu yönünde. Hamilelikte mide bulantısının 4. haftadan itibaren başladığı 14. ve 16. haftadan itibaren kaybolduğu da uzmanlarca belirtiliyor. Gebelikte mide bulantısının kesin bir nedeninin olmadığı ancak bu dönemde görülen hormonsal değişimlerin etkili olduğu varsayılıyor. Gebeliğin ilk haftalarında artan östrojen hormonu mide bulantısına sebep oluyor.Hamileyim midem bulanıyor, ne yememeliyim?

Bu dönemde bayanların özellikle sigara, parfüm, sevmediği yemek kokularından uzak durmaları gerekiyor. Bu dönemlerde bayanların az yemesi ve sık sık yemesi de öneriliyor. Hamile bayanlar bu dönemde baharatlı, kızartma yememeli. Multivitamin ve kan ilacı gibi ilaçlara da mecbur kalmadıkça başvurmamalısınız.

Hamileyim ne yersem mide bulantım geçer?

Bu dönemde bayanların mide bulantısına iyi gelen gıdalar da şöyle: haşlanmış patates, pilav, ekşi yoğurt, ekşi bol yeşillikli salatalar, tuzlu leblebi ayrıca hamilelik döneminde bol limonlu, tuzlu koyu ayran da içerek mide bulantınızı geçirebilirsiniz.1 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir