Hipofiz Bezi Nedir? Görevleri Nelerdir?Hipofiz bezi kafatasımızın ortasında, iki gözümüzün arasında yer alan bezdir. Bir çok özelliği olmasına rağmen, fasulye tanesi büyüklüğündedir. Ortalama ağırlığı 0,5 gramdır. Oval ve kırmızıya yakın kahverengi renklidir. Arka ve ön olarak iki farklı bölümü bulunur. Beyinde talamusun altında bulunan hipotalamus tarafından yönetilir.

Hipofiz bezinin vücudumuzda temel görevi diğer salgı bezlerinin çalışmasını düzenleyen hormonlar salgılamaktadır. Bu özelliğiyle salgı bezlerinin yöneticisi görevindedir. Bu özelliğin herhangi bir nedenle bozulmaya uğraması vücut dengesini bozar. Vücutta rahatsızlık meydana gelebilir.

Hipofiz bezinin ön ve arka bölümlerinin farklı görevleri vardır. Ön bölüm hormon üretimlerinden sorumludur. Bu hormonlar;

büyüme hormonu, adrenokortikotropik hormon, tiroid uyarıcı hormon, luteinleştirici hormon, prolaktin endorfin, folikül uyarıcı hormon, eşey hormonları ve melanosit uyarıcı hormondur. Arka bölüm ise hormon üretmez. Bu bölümde hipotalamustan gelen hormonlar salgılanır. Bu hormonlar; oksitosin ve vasopressindir. Hipofiz bezinin ön bölümü epitel dokulardan, arka bölümü ise sinir hücrelerinden meydana gelmiştir.Vücudumuzda büyüme hormonları da hipofiz bezi tarafından salgılanır. Bu nedenle hipofiz bezinde büyüme hormonları normalden fazla salgılanırsa devlik, az salgılanırsa cücelik rahatsızlıkları görülürBu büyüme hormonları gelişimini tamamlamış bireylerde  gereğinden çok salgılandığında, vücudun çene, burun, parmak gibi sivri bölümlerinde uzama görülür. Büyüme hormonlarının yanında eşey hormonlarını da kontrolü hipofiz bezinde bulunur. Bu hormonların ergenlik döneminde salgılanması sonucu, dişi ve erkek bireylerin vücutları da cinsiyetlerine has özellikleri gelişir.

Hipofiz bezi belirtilen tüm özellikleriyle vücudumuzun en önemli salgı bezidir. Hipofiz bezi görevini yapmayan insanın vücudu hormonal dengesini sağlayamaz. Bunun sonucunda vücudun çeşitli yerlerinde birçok sorun çıkar. Daha sonra sorunlar yaşamsal faaliyetleri aksatır ve bu da kişinin ölümüyle sonuçlanır.

Hipofiz Bezinin Görevleri

  • Diğer salgı bezlerini kontrol eder ve bezlerin düzen içinde çalışmalarını sağlar,
  • Büyüme hormonlarını salgılayarak, bireylerin büyüme ve gelişmesini sağlar,
  • Eşey hormonlarını salgılar ve ergenlik ile vücudun yetişkin bir birey vücuduna dönüşmesini sağlar.
  • Erkekte testisleri, kadında yumurtalıkları uyararak cinselliği istek oluşturur,
  • Vücudun yağ ve kas oranını düzenler,
  • Kemik dokusunu sağlamlaştırarak vücuda kuvvet sağlar


Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir