Mayasıl Otu Nedir? Faydaları Nelerdir?mayasıl otu nedirBallı baklagiller kategorisine giren diğer adıyla egzama otu olan mayasıl otu nedir? Mayasıl otu nerede bulunur? Mayasıl otu nerede yetişir?

 

 

 

 

Yeryüzünde milyarlarca bitki türü yetişmektedir. Bazı bitkilerin faydalı olduğu gibi, bazılarının ise zararlı olduğu bilinmektedir. Yüksek otu, arı kovanı adları ile de bilinen mayasıl otunun 50’ye yakın türü bulunmaktadır. Ülkemizde de bu ot daha çok kıraç bölgelerde yetişmektedir. 20 veya 10 santimetre boylarında yetişen mayasıl otu nerelerde yetişir ?

Ana vatanı Asya, Avrupa ve Afrikadır. Bu ülkelerde hemen hemen bir çok türü yetişmektedir. Güneydoğu Avustralya’da da mayasıl otunun iki türü yetişmektedir. Çiçekli bir bitki türü olan mayasıl otu çiçekleri genellikle haziran ve mayıs ayında açmaktadır. Mayası otu yaprakları ilk çıktığında beyazdır, fakat güneş ışınları etkisi ile bronza dönüşür. 5 ile 10 santimetre olan yaprakları karşılıklı ve aşağı doğru kıvrıktır.

Mayasıl otu içerisinde %2 ile %5 arasında şeken barındırmaktadır. Ayrıca uçan yağlar, K ve C vitaminleri ve glikozid bulunur. Mayasıl otu iki şekilde toplanarak fayda vermektedir. İlkbahar ve sonbahar. Bu mevsimlerde toplanan mayasıl otu kökleriyle birlikte çıkarılır. Yıkandıktan sonra bıçak ile soyulur ve iplere asılarak açık ve temiz havada kurutulmaya bırakılır.

Mayasıl otu Faydaları :

Şifalı bitki olan mayasıl otu hiç bir yan etkisine ratslanmamıştır. Sinirleri uyarır, gaz ösktürücüdür, egzamaya faydalıdır, yüksek tansiyonu düşürür, yüksek ateşi düşürür, yaralara iyi gelir ve şeker hastalarına da faydası bulunan bitki türüdür.Genellikle çay gibi demlenerek kullanılan bu bitki farklı karışımlarla da içilmektedir.

İshal : Öncelikle mayasıl otu kaynatılacak, kaynama işlemi bittikten sonra bardağa konulan mayasıl otu suyunu bal ile karıştırıp içilmeye müsait olması için soğutup içilmesi gerekir.

Sarılık: kaynatılıp bal ile karıştırılır ve soğutulup içilir.

Egzaman: Kaynatılıp bal ile karıştırılır ve soğutulup içilir.

Yara ve iltihap kurutucu olarak kullanma: Kaynatılıp ve kaynadıktan sonra suyu süzülür ve sıkılan otu yara, kesik ve iltihamlanmış yerlere sürekli sürülür.

Ağız içi yaralar: Mayasıl oyu kaynatılıp ve soğutmaya bırakılır tam soğumadan ılık iken ağızda gargara yapılır ve bu sudan içilmeye devam edilir.

Hasta tavuklar için: faydası insanlara olduğu gibi hepimizin tanığı tavuklatr içinde şifa kaynağıdır. Mayasıl otu kaynatılıp tavukların suyuna dökülür ve tavuklar böylece hasta olmaktan kurtulur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir