Yakamoz Nedir? Nasıl Oluşur?Yakamoz nedir, denizde yaşayan bir takım canlılara verilen bir isimdir. Aynı zaman da ay ışığının deniz yüzeyinde oluşturduğu görüntüye verilen isimdir. Yakamoz adı verilen canlı, tek hücreli bir canlı olmakla beraber ışık saçan bir deniz canlısıdır. Bu canlı, karada gördüğümüz ateş böcekleri gibi düşünülebilir. Yer yüzünde ateş böceklerinin ve yakamoz canlısının ışık saçması onları diğer canlılardan ayırır ve karşılaşma olasılığı daha düşük olduğundan özel bir kategoride değerlendirilir. Yakamoz oluşumu sonucunda, deniz yüzeyinde sanki bir ışık yanıyormuş gibi görünür. Karanlığın doruk noktasında uzun kaldırım taşları üzerinde yanan sokak lambalarının kaldırım taşları üzerinde oluşturduğu aydınlık, parlama gibi düşünülebilir.Yakamoz canlılarının görünümü, balon gibi düşünülebilir. Mavi tonlara yakın ve ışık saçan bir balon gibi.. Yakamoz canlıları, yüzeylerine yapışan ufak canlılar sonucunda beslenme ihtiyacını karşılar. Yakamoz canlılarının, ışık saçma özelliği bir nevi savunma mekanizmasıdır. Yakamoz canlısından daha güçlü canlıların saldırma sonucunda ışıklarını saçarak, daha büyük canlıların onları fark etmelerini sağlar. Bu sayede kendilerini kurtararak, onlara saldıran canlıların yem olmasını sağlamış olur. Balıkçılar, balık avına çıktıkları zaman, yakamoz ışınlarından kurtulmak için çözüm yolu içerisine girerler. Yakamoz ışıkları, balıkçıların kullandığı misinalar üzerinde parlama yaptığından avlarını kaçırmaktadır. Bu yüzden balıkçılar lüks ışığı sayesinde yakamoz ışığını bastırarak balık avlamayı engelsiz bir şekilde yapabilmektedirler.

Yakamoz Nedir

Canlıları dışında, bizim etkimiz sonucunda ya da doğanın etkisi sonucunda oluşan yakamozda bulunmaktadır. Yakamoz canlısının saçmış olduğu ışınları bizim saçıyor olmamız gibi. Geceleri, ay ışığının deniz yüzeyine vurarak, deniz yüzeyini parlatması sonucunda yakamoz meydana gelir. Aynı şekilde, denize yakın bölgelerde bulunan sokak lambaları yine deniz yüzeyine çarparak hoş bir görüntü sağlar.

Yakamoz, çoğu şairin ve ressamın ilham kaynağı olarak da nitelendirilmektedir. Yakamozu gören kişilerin büyük bir çoğunluğu, yakamozun eşsiz bir görüntüye sahip olduğunu ve hayatları boyunca gördükleri en güzel manzaranın olduğunu dile getirmektedir. Yakamoz canlıları aynı zamanda dalgalı zamanlarda karaya vurarak, deniz ile kara birleşimi boyunca düz bir hizada bir ışık saçarak etkileyici görüntüye de yol açabilmektedir.Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir