Ayak Mantarı Nedir?Nedenleri ,Belirtileri ,Korunma YollarıTırnak mantarı günümüzde çok sık görülen sağlık problemlerinden biridir. Tırnağın sararması, tırnak yapısının değişmesi, tırnağın kalınlaşması ve tırnağı keserken tırnağın kırılması ya da zor kesilmesi tırnak mantarının belirtileridir.

Tırnak mantarı daha çok ayak tırnaklarında oluşmaktadır. Bunun sebebi ise ayakların uzun süre nemli ortamda havasız kalmasıdır. Ayrıca ayak temizliğine dikkat etmemek de tırnak mantarına yol açmaktadır. Bunların dışında tırnağa alınan darbeler de tırnak mantarına sebep olmaktadır. Ayrıca spor salonlarının duş kabinleri, kuaförler, hamamlar, havuz kenarları gibi yerler de tırnak mantarına yakalanabileceğiniz yerlerdir.

Tırnakta oluşan mantar, tırnağın altında var olan organizmaların etkisiyle oluşmaktadır. Bu yüzden tırnak mantarının tedavisi çok uzun zaman alabilmektedir. Çünkü tırnak altındaki organizmalara doğrudan müdahale etme gibi bir şansımız yoktur. Bu yüzden anti fungal ilaçlar ve tırnak cilaları ile tırnak mantarının tedavisi yapılmaktadır.

 

Tırnak Mantarı Olduğumu Nasıl Anlarım?

tırnak mantarı nedirTırnak mantarının belirtileri şunlardır:
– Tırnağın rengi değişir. Sararmaya başlar ya da siyahımsı bir renk alır.
– Tırnak üzerinde siyah çizgiler ve lekelenmeler olur.
– Bazen tırnaklarınızda ağrı da olabilir.
– Tırnak yapısının kalınlaşması ve tırnağı keserken zorluk yaşanması,
Gibi belirtiler tırnağınızda mantar olduğunun işaretleridir.

 

 

Tırnak mantarından kendinizi korumak için şunlara dikkat edebilirsiniz:

• Tırnak makasınızı kimseyle ortak kullanmayın,
• Spor salonu, kuaför gibi yerlerde dikkatli olun.
• Havuz kenarları mantar bakterilerinin bolca olduğu yerlerdir. Bu yüzden havuzdan çıktığınız zaman hemen kendi terliğinizi ayağınıza giyin.

Tırnak mantarı mantarı alternatif tıp ile tedavi:

İlk olarak tırnak cilasıdır. Tırnak üzerine sürülür rahatsızlığın ortadan kalkmasını sağlar.Bunun yanında ağız yoluyla kullanılan ilaçlarda var.Tırnak mantarının tedavisi çok uzun sürebilir sabırlı olmak gerek.El tırnakları ayak tırnaklarının tedavisinden daha kısa sürer.El tırnakları mantarı 6-7 hafta kadar.Ayak tırnakları da 12-13 hafta kadar yüzde 80 e iner ve düzenli olarak ağız yoluyla kullanılan ilaçları eksiltmeden kullanılırsa tamamı ile bu rahatsızlıktan kurtula bilirsiniz.

Bir diğeri de evde ılık suya az miktar elma sirkesi ilave edilir ve ayaklarınızı elma suyu eklediğiniz suyun içinde 20 dakika boyunca ayaklarınızı bekletin.bunu sürekli uygulayın faydasını göreceksiniz.Daha başka alternatif seçenekler hakiki zeytinyağı, kekik yağı, karbonat ve sarımsakta ayak mantarına iyi geldiği bilinir.1 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir