Ayurveda Nedir? Ayurvedik Yaşam 

Ayurveda Kökeni Hindistan olan ayuvera (ayur kelime anlamı ( Ayur = Yaşam ), (Veda = bilim ve bilgi ) demektir. insanların diri ve sağlıklı kalmalarına yardımcı olmak için tasarlanmış bir bilgeliktir. Hastalıkları tedavi etmekten başka insan hayatında daha fazla önem yer alan bir yaşam bilimi haline gelmiştir. tarihi 500 yıl öncesine dayanan ayurveda kökeni Hindistan’ın vedik kültürüne dayanmaktatır.

Ayurveda ‘nın iki temel ilkesi vardır bunlar :

1) Zihin ve beden ayrılmaz bir şekilde birbirine bağlıdır

2) Hiçbir şey bedeni zihinden ayrı tutamaz ve hiç bir şey zihin kadar bedene faydalı olamaz.

Hastalıktan uzak tutar, kendi farkındalığımızın genişlemesine,bizi dengeye getirmeye ve daha sonra dengeyi bedenimize yaymaya yayar. Bu işlem, göründüğü gibi karmaşık değildir. Örneğin, sizi meditasyon yaparken zahmetsizce zihni yeniler ve dengesini yeniden kuran genişletilmiş bir değişikliktir. iç sessizlik haline sokar. Beden ile zihin ayrı olmadığından dolayı, vücutta doğal bir şekilde meditasyon uygulamasıyla dengelenir. Meditasyon yoluyla yaratılmış huzurlu bir farkındalık durumunda, kalp atış hızı ve nefesiniz yavaşlar, vücudunuz kortizol ve adrenalin gibi “stres” hormonlarının üretimini azaltır.

Eski Ayurvedik doktorları beden ve zihin dengesi için en güçlü tedavi yöntemi meditasyon olarak önermiştir. Ayurveda ayrıca kişinin benlik bilincini genişletir. Bununla birlikte birçok geliştirme yönleri sunmaktadır. Ayurvedayı sizde bir kaçını hayatınızda hayatınıza uygulayarak yaşamınızda mükemmel sağlığı yakalaya bilirsiniz .

Uygulamanın önerileri :

Bedenin ve zihnin özelliğini keşvetmek: Sağlık için faydalı olan ayurveda zihni ve vücudu kendi benliğine getirir. Diyet , egzersiz ve yaşam biçimine en iyi yönlendiren ve iyi seçimler yapmanıza yardımcı olur.

Renkli, lezzetli bir diyet yapmak:Nefes almanın yanında yeme içme, en hayati vücut fonksiyonudur. Sağlıklı bir bedeni ve zihni elde etmek için besinlerimiz besleyici olmalıdır. İdeal beslenme, bilinçle uygun şekilde hazırlanan ve yenilen çeşitli taze gıdaları tüketmekten geçer. Dengeli bir diyet aldığınızdan emin olmanın basit bir yolu, her öğünde altı tane Ayurvedik tat (tatlı, tuzlu, ekşili, keskin, acı ve sıkıcı) yiyecek içecek içermektir. Bunu yapmak, tüm büyük gıda gruplarının ve besinlerin temsil edilmesini sağlayacaktır.Bol dinlendirici bir uyku almak:Uyku esnasında vücudumuz kendini onarır ve canlandırır. Dinlendirici bir uyku eksikliği vücudun doğuştan gelen dengesini bozar, bağışıklık sistemimizi zayıflatır ve yaşlanmayı hızlandırır. İnsanlar genellikle her gece altı ile sekiz saat dinlendirici bir uykuya ihtiyaç duyar.

Doğayla uyum içinde yaşayın : Doğadan geldik ve doğa ile iç içe yaşamak . ihtiyaç duyulan herşeyin doğada mevcut olması.kısaca zevkler, dokunuşlar, aromalar, seslerle iç içe yaşamak.

Egzersiz: Vücudunuzun mesajlarını ayarlayarak iç zekanızla ve ritimlerle uyum içinde olmanızı sağlayacak seçimler yapabilirsiniz. Vücut daima konfor ve rahatsızlık sinyalleri vasıtasıyla kendini ifade eder. Belli bir yol veya davranış seçerken vücudunuza, “Bu konuda nasıl bir şey hissediyorsunuz?” Sorusunu sorun. Vücudunuz fiziksel veya duygusal sıkıntı sinyali gönderiyorsa dikkat edin ve farklı bir tercih düşünün. Vücudunuz rahatlık ve isteklilik sinyali gönderirse, devam edebilirsiniz. Zihin geçmişte ve geleceğinde yaşarken, vücut şu an içinde bulunur ve hiçbir zaman kendinden şüphe etmez. Gerçeği bilir ve sizi en evrimsel seçimler doğrultusunda yönlendirir.

Sindirim gücünü arttırın: Ayurveda‘nın yaşam tarzı olan iyi ve sağlıklı beslenme. aşağıda sindirim gücüne yardımcı olacak yöntemler.

  • Yemek yerken oturun (bilgisayarınızın veya TV’nizin önünde veya araç kullanırken yemeyin)

  • Güzel bir atmosferde yemek yiyin.

  • Normal hızla yemek yemek.(ne çok yavaş ne çok hızlı)

  • Çiğ yiyeceklerden uzak durun.

  • Her bir öğünde de üstte bahsedilen altı zevke de yer verin.

  • Gün boyunca zencefil ile sıcak su için.

  • Düzenli olarak bir çeşit egzersiz uygulayın.

  • Her gün meditasyon sessizliğinde vakit geçirin.

  • Zihin-beden sağlığı için her gün mümkün mertebe masaj yaptırın.2 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir