Böbrek Taşı Düşürmeye Ne İyi Gelir?Böbrek Taşı Düşürme

Böbrek taşı sıkça rastlanan bir rahatsızlıktır. Peki taş düşürmeye , özellikle kanaldaki taşları düşürmeye ne iyi gelir? Halk tarafından sıkça sorulan bu soruların yanıtı yazımızda!!

Oksalat, Ürik asit ile kalsiyum idrarda normalden fazla çıkması ile böbreklerde biriken maddelere böbrek taşı denir. Halk arasında ise taş olarak adlandırılır. İdrar ile atamadığımız bu maddeler atılmadığında ise kanallara takılır ve bayağı sancı verir. Bu durumda hastalar ya doktora gider yada aynı rahatsızlıkta olup da taş düşürenler diğer hastalardan bilgi almak ister. Taş düşürmeye ne iyi gelir. Böbrek taşları nasıl düşürülür veya atılır  gibi ?

Böbrek taşları genellikle genetiktir. Diğer nedenleri ise;

Kalsiyumun ve D vitamininin aşırı alınmasından, idrar yolları enfeksiyonları nedenleri ile, aşırı su kaybı yaşanmasından dolayı veya böbrek rahatsızlıkları nedeni ile olabilir. Böbrekte taş genellikle mide bulanması , kusma aynı zamanda yüksek ateş ile birlikte görülür.

Tedavisi ise; ameliyat,taş kırma,idrar yollarından taşı çekme gibi sancılı yöntemlerdir. Alternatif tıpta ise iyi gelen bazı yöntemler vardır. Bunlar ;Günde en az 2 ila 2,5 litre arasında su içmek, kafein tüketimini azaltmak, asitli içeceklerden kaçınmak, kalsiyum içeren süt, peynir gibi ürünleri daha az tüketmek, bol bol egzersiz yapmak yeni taşların oluşumunu engellemede ve taş düşürmede işe yarayan bazı yöntemlerdir.

Bu yöntemlerin dışında;

1. Mısır püskülü ile ayrık otunu beraber kaynatıp suyunun içilmesi,

2. Kaynatılan maydanoz suyu içilmesi,

3. Kaynatılmış kiraz sapı suyu içilmesi,

4. Kaynatılan kekik suyunun içilmesi,

5. Bir buçuk kilo bal ve yarım kilo çörek otunu karıştırın ve elde edilen karışımın düzenli bir şekilde tüketilmesi.

6. Koyun sütü, gül ve keten tohumunun karıştırılıp içilmesi,

7. Ata binilmesi,

8. Bacakların yukarıdan aşağıya uzatılarak oturulması,

9. Kükürt içeren hamamlara gidilip yüzülmesi ve özellikle böbrek kısmının suda bırakılması,

Alternatif tıpta ve halk arasında kullanılarak sonuç alınan yöntemleri yukarıda sıraladık. Tabi bu yöntemlerin hepsini bir arada yapamayabilirsiniz. Size uygun olan bir kaç yöntemi seçip uygulayabilirsiniz. Bu yazı bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Üstte sıralanan yöntemlerden herhangi birinden fayda görülmediği taktirde en kısa sürede doktorunuza görünmenizi tavsiye ederiz. 

Sağlıklı yaşamlar dileriz.Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir