Çoçuklarda Kabızlık Nedir? Ne İyi Gelir?Zor ve sert dışkılama yani kabızlık hepimiz için büyük problemdir. Yetişkin insanlar için bile bu kadar büyük bir problem olan kabızlık durumunun küçük bebeklerimizi ne kadar etkilediğini tahmin ediyorsunuzdur.

Bebeklerde bağırsak hareketleri çok farklıdır. Yetişkin bir insan sert dışkılama yaparken çok fazla etkilenmezken bebeğiniz ya da küçük çocuğunuz çok zorlanır. Bu durum bebeğinizin makatında tahribe yol açarken, bazı kabızlık durumlarında makat çatlağı bile görülebilmektedir. Bu tahribat ve çatlak durumları dışkılarken bebeğin canının çok fazla yanmasına yol açar ve çocuğunuz dışkılamaktan kaçınır. Böylece bebeğiniz kabız iken daha da kabız olmaya başlar.

Şunu da bilmeniz gerekiyor, bebekleriniz oturmayı, emeklemeyi, yürümeyi öğrenirken hafif de olsa kabız olabilir.

 Peki, bebekte kabızlığa ne iyi gelir?

  • Bebeğiniz kabız olur olmaz telaşa kapılmayın. Hemen müshil ilacına sarılmayın. Biberona şeker katayım da kabızlığı geçsin demeyin. Bebeğe bol bol su içirip, sıkma meyve sularını içirebilirsiniz.
  • Tuvalet alışkanlığını kazanmış kabız bebeğinizi uzun süre oturakta oturtmayın. Çocuk oturaktayken çocuğun acele etmesini istemeyin. Bebeği oturağa oturtmadan önce, bebeğin makat çevresine nemlendirici sürebilirsiniz. Bu şekilde bebeğin kakasının makattan çıkmasını kolaylaştırabilirsiniz.
  • Lifli gıdaların bağırsak hareketlerini hızlandırdığını biliyoruz. Peki, lifli gıdalar nelerdir: meyveler, sebzeler, erik, kayısı, incir, üzüm, karpuz, yeşil yapraklı sebzeler, haşlanmış karnabahar, pırasa. Özellikle kayısı ve incirin bağırsağı çok iyi çalıştırdığını söyleyebilirim.
  • Kabız olan bebeğinize bazı besinleri yasaklayabilirsiniz. Sade süt en başta yasaklama getirmeniz gereken besindir. Ama, 1 kuru inciri küçük küçük doğrayıp süt ile birlikte kaynatıp verirseniz kabızlığa iyi gelir. Çikolata, gofret, şeker gibi organik olmayan gıdalardan da uzak durun.
  • İki çorba kaşığı kadar keten tohumunu 12 saat suda bekletin. Daha sonra bu keten tohumunu su ile kaynatıp çocuğunuza yapacağınız çorbaların içine ilave edebilirsiniz. Keten tohumunu yalnız başına yedirmeyin. Çorbanın içine katın.

Son olarak, çocuğunuz sürekli karnının alt kısmının ağrıdığını söylüyorsa, dışkı yaparken ağlıyorsa ve çocuğunuzun çamaşırlarında kan izi varsa mutlaka bir çocuk doktoruna götürün.Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir