Elde Küçük Su Kabarcıkları Neden Çıkar? TedavisiElde Küçük Su Kabarcıkları : Isı,yoğun güneş ışığına maruz kalma ve alerjik durumlarda el ve ayak derilerini kurutan ve kaşıntıya yol açan deri hastalığıdır. Elde ve ayaklarda içi dolu su baloncuklarına egzama da denmektedir. Bir çok çeşidi olan egzamaların sebepleri de farklılık göstermektedir.

El ve ayaklarda egzama farklılık gösterebilir. Genel olarak deride içi su dolu baloncuklar, deri kuruması, kaşıntı ve deride çatlak meydana getiren ciddi bir hastalık türüdür. Bazılarında ilerlemiş olmakla içi kan dolu olabilir. Egzama hastalığı kolay bir şekilde kontrol altına alına bilindiği için erken teşhis çok önem arz etmektedir. 

  

Belirtileri:

Deride içi dolu küçük su kabarcığı olarak gösterir. Oluşan içi dolu su kabarcıkları daha sonra ciltte kabuklaşma ve kuruluğa yok açar.

Egzama herkeste aynı şekilde görünmese de genel olarak kaşıntı ortak belirtisidir. 

Uykuda şiddetli kaşıntı, kaşıntı uykudan uyandırmayı başarmışsa bu egzama belirtisi olabilir. Bir doktora görünmek gerekebilir.

Egzamanın bir diğer belirtisi ise alerjik olma olayıdır. Vücuda sürülen maddeler sürülen yerde kabartma, sulanma ve kızarıklık oluşturmuşsa alerjik bir durumu olduğu ve bu sebeple egzama olduğu anlaşılır.

Elde Küçük Su Kabarcıkları Sebepleri :

Genellikle uzun süre güneş ışığına maruz kalma veya güneş yanığı egzamaya sebebiyet veren husustur.

Yüksek sıcaklık ve uzunca bir süre güneş ışığına maruz kalmanın, yaz mevsiminde en yaygın deri problemlerinden biri olan dikeli döküntü oluşumuna neden olduğu bilinmektedir . Isıya maruz kalmış deri döküntüsü başlıca nedeni, ter bezlerinin tıkanması, deride küçük sıvı dolu kabarcıkların ortaya sebep olabilir.

Yenilen şeyden kaynaklı alerjik durumlardan meydana gelebilir.

Kimyasal malzemeler de büyük oranda egzamaya sebebiyet verebilir. Temizlikle uğraşan ev hanımları , kuaförler ve temizlik görevlileri büyük oranda etkilenen kesimlerdir. 

Kış ayları da egzama sebeplerinden biridir. Kışın havaların aşırı soğumasından nemin olmayışından elde veya ayaklarda egzamaya sebep olmaktadır. sıcak su ve kalın giysiler de egzamayı tetikleyen diğer faktörlerdir. 

Elde Küçük Su Kabarcıkları) Egzama Türleri Nelerdir :

-Seboreik dermatit: Cildin yağlı bölümlerinde meydana gelmektedir. Genel olarak yüz, kulak, burun ve göğüs ortasında görülmektedir. 

-Kontakt egzama: Bu egzama türünün başlıca sebepleri oje, makyaj malzemeleri, parfümler, geçici dövmeler, saç boyaları, diş macunları ve temizlik malzemeleri sebebiyle meydana gelmektedir. 

-Sistemik hastalığı: Bu egzama türü karaciğer yetmezliği başta olmakla , böbrek yetmezliği ve kan bozukluğu nedenlerinden meydana gelir. Nadir de olsa hiv virüsü hastalığı vücudun her yerini kaşındıra bilir.

-Vitamin eksikliği: Vücudun ihtiyacı olan vitaminlerden başlıca B, B1, B6 ve B12 eksikliğinden kaşıntı ve karıncalanmaya sebep olmaktadır.

-Numuler egzama: büyüklüğü para kadar kaşıntılı egzama türü bacak, el ve kollarda görülmektedir. Numuler egzama türü kızarıklık ve kabuklanma ile oluşan bölgeyi aşırı kaşındırmaktadır. Bu egzama türü genellikle enfeksiyon yoluyla oluşmaktadır.

-Mantar: El ve ayaklarda görülen hastalık türü nemli ortamları seven ve kaşıntıya sebep olan hastalık türüdür. Bu mantar türü ellerde önce tırnaklarda uçtan sona kalınlaşma ile bilinir. Daha sonra elin her tarafına yayılan mantarlar aşırı kaşınmaya sebebiyet vermektedir. En çok eli terleyenler de görülmektedir. -Stres: Egzamanın başlıca sebeplerinden biride strestir kuşkusuz, stres durumunda vücutta oluşan hallere bağlı kaşıntı olmaktadır. Bu durumun oluşu vücutta tahrişe neden olabilmektedir.

-Gravitasyonel Egzama: En sık yaşlılar ve ayakta çalışanlarda görülen egzama türüdür. Bacaklarda varislerin oluşması, kan dolaşımının bozulması ile meydana gelmektedir. Bunlara ek olarak doğum yapmış kadınlarda da bu egzama türü görülmektedir. Bu egzama genelde bacaklarda kuruluk, su toplaması ve kızarıklık yapar. 

-Saç Egzaması: Sedef hastalığı ile karıştırılan bu hastalık, yaz aylarında hafifler, kış aylarında ise daha da artış göstermektedir. Bu egzama türü saç derisinde kabuklaşma ve pul pul dökülmekle bilinir.   

Egzama Nasıl Geçer: 

Egzamaların en iyi tedavi yöntemi doktora danışılarak alınacak önlemlerdir. Hastalığa yakalanmış kişi verilen uyarılara uymak ve egzamaya neden olan olaylardan uzak durmalıdır. Egzamalar genellikle deriyi güçlendirmek için kremler, egzama eldivenleri, Nötron sabunlar ve bu hastalığı bitirecek şampuanlar verilmektedir. Egzama hastalığına genellikle bitkisel ilaçlarla çare bulunmaktadır. Bu yüzden faydalı olacağı gibi ters bir işlem de vücuttaki egzamayı fazlalaştırdığı için doktor kontrolünde alınmalıdır. 

Elde küçük Su Kabarcıklarına ( Egzamaya ) Ne İyi Gelir?

 1. Egzama olan yeri kaşımaktan uzak durmalı aksi taktirde iyileşme sürecini uzatır.
 2. Kalındığı yerin ısısı ve nemine önem göstermelidir.
 3. Egzamanın tahrişini önlemek için sıcak ve soğuk havalara göre banyo sıklığı yapılmalıdır.
 4. Banyo esnasında sert kese ve lif kullanılmaktan kaçınılmalıdır.
 5. Banyodan sonra vücut kurutulmalı ve egzama olan yere nemlendirici sürülmelidir.
 6. Eller sıcak su ile değil ılık su ile yıkanıp kağıt havlu ile kurutulması ve nemlendirici kullanılmalıdır.
 7. Yünlü giysiler giyinmekten uzak kalınmalı, giyilse bile vücuda teması olmaması gerekir.
 8. Sağlıklı beslenmek gerekir. Ayrıca çıplak elle yıkanmamış sebze ve meyvelere eldivensiz dokunulmamalıdır.
 9. Bol su tüketilmesi vücuda faydası olduğu gibi egzamanın da çabuk geçmesine yardımcı olmaktadır.

Tedavi ve Önleyici Tedbirleri :

 • Çoğu zaman, herhangi bir tıbbi tedavi gerekmeksizin, kendiliğinden iyileşirler. Ancak bazen, su kabarcığı oldukça ağrılı olabilir ve iyileşmesi çok uzun da sürebilir. Bu cilt problemi için bitkisel ürünler doktor kontrolünde kullanılması tavsiye edilir.
 • Bir Buz Paketi Uygulayın – evde çare, ağrıdan ve yanan sansasyondan önemli rahatlama sağlayacak buz paketidir. Ayrıca kabarcıkları soğuk  su ile yıkayabilir ve onlara un veya mısır nişastası macunları da uygulayabilirsiniz. Yapıştırılarak yaklaşık yarım saat boyunca cilt üzerinde bırakın ve daha sonra temiz, soğuk su ile yıkayın.
 • Vücudunuzu Sulandırmaya devam edin – Vücudunuzu serinletmeye yardımcı olacak bol miktarda su (6-8 bardak) olabilir. Yaz boyunca sık sık soğuk duş almak, Nötr bir sabun, hafif pamuklu kumaş veya cildin nefes almasını sağlayan gevşek giysiler giyin. Öğleden sonraları dışarı çıkmaktan kaçının veya terlemeye neden olan durumları önleyin, içeride kalın ve ortamı soğutmak için havalandırın.
 • Güneş Kremi kullanın – Güneş kremi, evden çıkmadan önce yaklaşık 20-30 dakika boyunca temiz ve kuru bir cilde uygulayın. SPF 15 veya daha üstü olan bir güneş bakım kremi seçin. Güneş maruziyetinin cildimize yapabileceği zararları hepimiz biliyoruz, bu nedenle tekrar uygulamada (ilk uygulamadan 2-3 saat sonra) tekrar uygulayın.
 • Aloe Vera Jel kullanınKabarcıklar üzerinde aloe vera jel, limon balsamı, nane özleri veya zeytin yağı kullanabilirsiniz. Bu, kabarcıkların iyileşme sürecini hızlandıracaktır.
 • Diğer Seçenekler – Güneş yanığı ve sıcak kabarcıklar için diğer etkili ev ilaçları bal, süt, elma sirkesi, sade yoğurt, yulaf ezmesi ve uçucu yağlardır. Derinin etkilenen bölgelerinde antiseptik kremler, serin talk veya kalamin losyonu da kullanabilirsiniz . Güneşte dışarı çıkmadan önce her zaman güneş kremi kullanın ve yaz aylarında sıkı giysiler giymeyin.

Not:Bir çoğu kabarcıklara asla dokunulmaması ve rahatsız edilmemesi görüşündedir. Kendiliğinden iyileşmesi gerektiğini düşünmektedir. Vücudun egzamaya maruz kaldığı yerler kümeler halinde ortaya çıkabilir, işte o zaman iş daha da zorlaşabilir. Yine de oluşan kabarcıkları tahriş etmekten kaçınılmalıdır ve patlatmaya çalışmayınız. İnternet üzerinden toplanmış bu yazı bilgi amaçlı yazılmıştır. Uygulamayınız doktorunuza baş vurmanızı öneririz.31 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir