Gece Uykuda Terleme Nedenleri ?gece uykuda terlemeGece uykuda terleme nedenleri kadın, çocuk ve yetişkin erkeklerde yaygın bir durumdur. Direk olarak bir hastalık belirtisi değildir. Sıcak havalar nedeni veya uyurken giyilen kalın giysilerden olabilmektedir.

Gece terlemeleri hemen hemen her bireyin yaşadığı bir sorundur, fakat sürekli ve aşırı gece terlemeleri bir hastalığın belirtisi de olabilir. Gece terleme sebepleri lösemi, kemik kanseri, akciğer kanseri, uyku apnesi ve menepoz gibi benzeri hastalıklar neden gösterilebilir.

Gece Terlemeleri Olası Nedenleri ;

Menepoz : Bu dönemde aşırı ateş basmaları sıklıkla görülmektedir. Östrojen hormonun hızlı düşmesi ateş basmasına ve gece terlemelere sebep olmaktadır. Menepoz dönemindeki birey stres, alkol, kafain ve baharatlı yiyeceklerden menepozu tetiklediği için uzak durmalıdır.

Kanser : Gece terlemelere sebep olan bir diğer faktördür. Vücudun kötü huylu hücrelere karşı koymak nedeni ile gece terlemeleri ve ateş görülen bir durumdur.

Hormon bozukluğu : Böbrek üstü bezlerde tümör oluşumu ve üretilen epinefrin sebebi ile gece terlemesi görülmektedir. Bu hormonlar kalp atşını kontrol eder ve kan basıncını kontrol ettiğinden oluşur. ayrıca Akciğer ve bağırsak tümörü sebebi ile de görülür. Aşırı hormon salgılanğı için gece terlemeleri olmaktadır.

İlaçlar : Antidepresanlar , diyabet ilaçları, ağrı kesiciler ve steroidler gibi bir çok ilaç terlemeye neden olabilir.Enfeksiyon : Tüberküloz, genel olarak gece terlemeleriyle ilişkili enfeksiyondur. Daha yaygın nedenler arasında HIV , grip ve diğer ateşli hastalıklar bulunmaktadır.

Uyku apnesi : Boğaz duvarları dar, nefes almayı engelleyen ciddi bir rahatsızlıktır. Uyku apnesi tedavisi görmeyen bireyler de aşırı gece terlemeleri görülür.

Düşük kan şekeri : Bir diğer sebep kan şekeri düşmesi ile gece terlemelerine neden gösterilmektedir. Bunlardan başka şişmanlık, parkinson hastalığı ve uyuşturucu madde kullanımı da gece terlemelerine neden olmaktadır.

Gece uykuda Terleme Önlememek ;

Aşırı terlemenin doğrudan, belirtisi ve sebebi yoksa , hem tedavi hem önleme hem de önlem için aşağıdaki maddeler uygulayabilirsiniz.

  • Zor nefes alabilen kişiler ince çarşaflar kullanmalı ve serin ortamda uyuyabilirler.
  • Alkol, kafein, baharatlı yiyeceklerden kaçınmalıdır.
  • Uyumadan 2 ile 3 önce saat içinde yemek yemek.
  • Az yağlı ve az şekerli gıdalar tüketmek.
  • Klima ve serin tutacak alet kullanmak.
  • Gün içerisinde yeterli sıvı tüketmek.
  • Gece terli uyanan kişi nefes egzersizi uygulaması.

Gece terlemeleri erkek ve kadında menepoz belirtisi de olabilmektedir. Gece terlemeleri üstte sebepleri ile birlikte bilgilendirme amacı ile sıraladık. Aşırı gece ve sürekli gece terlemesi gören bireyler doktora görünmelidir. Sağlıklı yaşamlar Dileriz.

 Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir