Geven Otu Nedir? Sağlık İçin Faydaları Nelerdir ?Astragalusun adı verilen (Geven Otu) faydası Çin ve Moğollar tarafından keşvedilen bitki türüdür. ( Astragalus bitki sağlık için en yaygın olarak kullanılan türdür). Bu bitkinin kökleri çok önemlidir ve tıbbi amaçlarda kullanılmaktadır. Bu bitki geleneksel Çin tıbbında binlerce yıldır kullanılmasına rağmen, dünyanın bir çok ülkesinde tıbbi yönü bilinmemektedir.

geven otunun (Astragalus)  Sağlık İçin Faydaları :

Sağlık için faydaları yalnızca ortak hastalıklar ile sınırlı değildir. Çok sayıda hastalık ve rahatsızlığın tedavisinde kullanılır ve iyileştirmeye yardımcı olur. Geven otu ile ilgili faydalar :

Antik çağlarda yaraları tedavi etmek için kullanılmıştır. Soğuk algınlığı ve grip rahatsızlıklarının geçmesine yardımcı olur. Ödem ve diğer cilt problemlerinin tedavisinde de yardımcı olur.

Bağışıklığı Güçlendirir

Astragalus’un en önemli işlevlerinden biri bağışıklığın artırılmasına yardımcı olmasıdır. Bağışıklık hücrelerinin oluşumunda yardımcı olduğuna inanılıyor. Astragalus’un bu işlevi nedeniyle, birçok hastalığın ve enfeksiyonun tedavisinde yardımcı olur. Bir insanı hastalıklara karşı bağışık ya da dirençli yapar.

Sindirim Hastalığı tedavisinde kullanılır

Sindirimi ve gastrointestinal sistemin işleyişini geliştirir. Astragalus asitliği azaltır , mide ülseri ve midenin diğer bozukluklarının tedavisinde kullanılır.

Metabolizmayı Güçlendirir

Geven Otu, enerjiyi arttırır, metabolizmayı güçlendirir ve kişilerde dayanıklılığı artırmak için kullanılır. Kronik yorgunluğa iyi gelir ve  insanlarda enerji ve iştahsızlık eksikliği tedavisinde kullanılır.

Kalp Sağlığı

Astragalus kökünün bilinen en iyi faydalarından biri de kalp hastalıklarının önlenmesidir. Bir antioksidan gibi davranır. Hipertansiyonun tedavisinde, kardiyak fonksiyonun iyileştirilmesinde ve konjestif kalp yetmezliğinin önlenmesinde kullanılmaktadır.

Diğer Sağlık Faydaları

• Kemoterapiden sonra hızlı bir şekilde iyileşmeye yardımcı olur.
• Beyaz kan hücre sayısını arttırmak ve aynı zamanda anemi tedavisinde kullanılır.
• Kalbin oksidatif hasarlardan korur.
• Kan şekerini düşürür.
• İspatlanmamış olmasına rağmen, bu bitkinin kökünün böbrek hastalıklarının ve kanserin bir ölçüde önlenmesine yardımcı olduğuna inanılır.

Astragalus  Yan Etkiler

Geven otu için standart önerilen bir doz yoktur. Herhangi bir şekilde astragalus (geven otu) tüketmeden önce doktora danışmalısınız. Çocuklar, hamile kadınlar ve kronik hastalıklardan mustarip olanlar için önerilmez.

Astragalus yan etkileri ciltte döküntü, mide bulantısı, karın ağrısı ve benzeri Görülür. Diğer ciddi veya uzun vadeli yan etkilere rastlanmamıştır.

kronik hastalıklardan mustarip olan veya günlük olarak ilaç almakta olan insanlar, astragalus’u doktor aracılığı ile kullanılmalıdır.

Bu yazı da anlatılan geven otunun sağlık için faydalarından bazılarıdır. Bu ot için çalışmalar sürmekte ve deneyler yapılmaktadır. Daha başka sağlık için faydası görülürse gerçekten harika bir ot türü diyebiliriz. Bu bitkiyi tüketmeden mutlaka doktora danışılması gerekir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir