Hardalın Faydası Nedir ?Hardalın Faydası Nedir Baharatlı ve aromatik sarı hardal yalnızca normal burgerlerine ve sosisliğine lezzet katmakla kalmaz, aynı zamanda farkında olmayabileceğiniz bir dizi sağlık faydası da taşır. Üç çeşit hardal, yani beyaz, siyah ve koyu kahverengi olmakla birlikte, Amerikan hardal sarısı olarak tüketilen beyaz hardal (aslında sarı renktedir). Dijon hardal, diğer taraftan, koyu kahverengi hardaldan yapılır. Sarı hardalın çeşitli sağlığa olan faydaları burada sunuluyor ve neden bu keskin sos ile mayonezi  ikame etmelisiniz?

Sağlık yararları
İster bir tohum, bütün ya da öğütülmüş olarak ya da bir sos olarak tüketirseniz, kesinlikle hardalın yararlarını elde edebileceksiniz. Sunduğu her şeye bir göz atın. Ayrıca sunulan tüm iyiliği sağlamak için verdikleri besin maddelerini anlamak için hardal tohumlarının besin değeri de sunulmuştur.

Besinler Sarı Hardal Tohumları

 • (1 çay kaşığı)
  Kalori 15
  Karbonhidratlar 1.1 g
  Diyet lifi 0.5 g
  Yağlar 0.9 g
  Omega-3 yağlı asitler 87.1 mg
  Omega-6 Yağ Asitleri 84.2 mg
  Kalsiyum 16.9 mg
  Demir 0.3 mg
  Magnezyum 9.7 mg
  Fosfor 27.3 mg
  Potasyum 22.2 mg
  Çinko 0.2 mg
  Manganez 0.1 mg
  Selenyum 4.3 mcg


Gastrointestinal ( mide-bağırsak)kanseri Önler: Hardal tohumları gastrointestinal kanser gelişme riskini önlemeye yardımcı olan phytonutrient bileşikler içerir. Yapılan çeşitli araştırmalardaki bu bileşikler, halihazırda yaygın olan kanserli hücrelerin büyümesini sınırlamış ve daha fazla bu hücrelerin gelişimini engellediğini bulmuştur.

Romatoid Artriti Önler: Hardal tohumlarının başlıca faydalarından biri, selenyum ve magnezyum açısından zengin olmalarıdır. Bu besinler, romatoid artrit prevalansını ve astımın anti-inflamatuar özelliklerinden dolayı ciddiyetini azalttığını göstermiştir. Hardal tohumların daki magnezyum içeriği, yüksek tansiyonun düşmesine yardımcı olur.

Migren Saldırılarını Azaltır: Sarı hardalın sağlığa olan faydaları aynı zamanda migren ataklarını azaltma, vücudun kalp hastalığının gelişimini önleme ve menopozun ağrılı belirtilerinden bazılarını hafifletme özelliklerini de içerir.

Alzheimer Hastalığını Önleyebilir: Bazı araştırmalara göre, sarı hardaldaki anti-inflamatuar bileşikler, Alzheimer hastalığını önleyebildiğini gösterdi.

Hardal tohumları zengin antioksidanlar kaynağıdır ve antifungal ve antiseptik özelliklere sahiptir ve bu da tüketimini vücut için oldukça faydalı kılar.

Metabolik Oranı Artırır: Hardal tohumları vücudun metabolik hızını arttırma kapasitesine sahiptir, sadece vücut için yararlı değildir, aynı zamanda sindirim sürecini de kolaylaştırır. Bu nedenle, kilo gözlemcileri için iyi bir seçimdir.

Düşük Kalorili Giyinme: Kilo gözlemcileri için sarı hardalın bir diğer yararı da, kalorisi düşük olduğu için, ketçap ve mayonez gibi karbonhidratlar ve şekerler bakımından zengin olan diğer pansumanlar yerine tüketilebilmesi ve tüketilmesidir.

Temel Besin Maddeleri: Fark etmiş olduğunuz gibi, sarı hardal, zengin bir omega-3 yağ asitleri, magnezyum, selenyum ve çinko kaynağıdır. Bu nedenle, sağlıklı, iyi işleyen bir vücut için gerekli olan çeşitli besin değerli bir kaynağıdır.
Bunların sarı hardalın

faydaları olduğu ve buradaki her fayda için kapsamlı bir bilimsel araştırma yapılmadığı unutulmamalıdır. Hardal sıcak bir gıdadır, vücuttaki ısı seviyelerini artırabilir ve bu nedenle ılımlılık içinde tüketilmesi gerekir.

Dikkat çekilmesi gereken bir şey, şişelenmiş hardal sosundaki yüksek sodyum seviyesidir. Bu nedenle, bu sosun kendi başınıza hazırlanması önerilir. Bu, tohumları su, sirke veya şarapta ezerek ve daha sonra yumuşak bir macun halinde öğüterek yapılabilir. Tatları daha ilginç hale getirmek için, biber, sarımsak veya biber gibi diğer baharatların içine tuz ilavesi ekleyebilirsiniz.

Sarı hardal için yalnızca yemek lezzetlerini arttırmakla kalmayıp, zengin besin maddelerini de sunmak için bazı öneriler sunuyoruz.

Bahsedilen hardal sosunda ve beyaz şarapta marine edilmiş bir tavuk göğsü fırında pişirin ve tadını çıkarın.
Bazı sarı hardal tohumlarını kızartın ve soğutun. Onları bezelye, tofu, pırasa ve kavrulmuş darı ile birleştirin ve bu salatanın tadını çıkarmak için biraz limon suyu ve zeytinyağı dökün.
Sarı hardal sosuna biraz bal ekleyebilir ve sağlıklı bir sebze daldırması olarak kullanabilirsiniz.
Çoğunuz, biraz da keskin hardal lezzetine kadar kolayca ısınmayabilir, ancak sözü geçen tüm sağlık yararları ile bunu görmezden gelemezsiniz. Sağlıklı yemeklerinizin bir parçası olarak ve mümkün olduğunca dahil etmeyi deneyin ve harika faydalarını yaşayın.

Yasal Uyarı: Bu Yazı Yazısı makalesi yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve bu konuyla ilgili bir uzmanın tavsiyesini değiştirmeye niyetli değildir.1 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir