HPV Nedir, Nasıl Bulaşır?HPV Nedir, Nasıl Bulaşır?

 

İnsan papilloma virüsü Papillomaviridae ailesinden bir virüstür . HPV suşları yüksek riskli ve düşük riskli kategorilere ayrılır. Bu suşların bulaşması deriden cilde veya cinsel ilişki yoluyla gerçekleşir. Bu suşların bazıları ayaklarda ve ellerde siğillere neden olurken diğerleri vulva, vajina, rahim ağzı, rektum, anüs, penis veya skrotum da dahil olmak üzere genital bölgeye bulaşabilir. Virüslü bir kişi HPV ile enfekte bir kişiyle cinsel ilişki olduğunda kazanılır. Böylece, vajinal / anal ilişkiye girmek veya enfekte olmuş biriyle oral seks yapmak, kişiyi hassas hale getirir. Genital siğillerin gelişimi bu enfeksiyonun karakteristik semptomlarından biridir. Yüksek riskli HPV, servikal, anal, vulvar, vajinal, penil veya orofaringeal kanser gelişimine neden olabilecek hücresel değişikliklere neden olabilir.

Birden fazla cinsel eşi bulunan veya korunmasız seks yapanlara karşı risk artar. Eşcinsel veya biseksüel olan erkekler daha hassastır.

 

belirtiler

 

İnsan papillomavirusu vajinal veya anal seks sırasında enfekte olanlardan enfekte olmayan kişilere bulaşabilir. Virüs oldukça aktiftir ve cinsel ilişki sırasında genital bölgede gelişen mikroskopik aşındırmalar yoluyla cilde girebilir. Bağışıklık sistemi bozulmuş erkekler bu enfeksiyonu geliştirme olasılıkları daha yüksektir. Virüs bulaşmış biriyle cinsel ilişki kurduktan sonra haftalar veya aylar içinde gelişebilir. Bazen, bu enfeksiyon herhangi bir belirti göstermeyebilir; bu nedenle enfekte olmuş kadın ve erkekler bilmeden kendi partnerlerine geçirebilirler. Bazı HPV suşları genital siğillere neden olabilirken, bazıları penis, anüs veya orofarinks kanserine neden olabilir. Aşağıdakiler, enfekte olmuş erkeklerde gözlenen bazı yaygın belirtilerdir: 

Genital siğiller bulguları

➞Penis, testisler, kasık, uyluk veya anüste anormal büyüme

➞ Ağrısız, karnabahar şeklinde, kaldırılmış veya düz siğiller

Anal Kanser belirtileri

➞ Anal kanama, ağrı, rahatsızlık, kaşınma veya deşarj

➞ Analdaki lenf bezlerinin şişmesi veya kasık bölgesi

➞ Bağırsak alışkanlıklarında veya dışkı biçiminde değişiklikler

Penil Kanser Belirtileri

➞ Renk değişiklikleri, deri kalınlaşması veya penisde bir doku birikmesi

➞ Penis üzerinde anormal büyüme

Tedavi:

 

Erkeklerde HPV tespiti için genel bir test yoktur. Bununla birlikte, bir kişide genital siğiller varsa, doktorlar düz siğil bulma konusunda sirke çözeltisi kullanabilir. Normalde, enfeksiyon normalde herhangi bir sağlık problemine neden olmadan kaybolur. Enfeksiyonun kendisi için tedavi olmamasına rağmen, genital siğiller ve diğer ilgili hastalıklar için enfeksiyon sonucu ortaya çıkabilecek tedaviler vardır. Genital siğiller ilaçla, ameliyatla, lazer tedavisiyle veya kriyoterapiyle tedavi edilebilir (siğeri dondurmak için sıvı nitrojenin kullanılması). Penil ve anal kanserlerin tedavisi ileri cerrahi, radyasyon ve kemoterapiyi içerir. Hastalığın şiddetine bağlı olarak, bu tedavi seçeneklerinin bir kombinasyonu önerilebilir.

Servikal kanserlere ve genital siğillere karşı koruma sağlamak için geliştirilen Gardasil ve Cervarix adlı yeni insan papilloma virüsü aşıları, sadece 9-26 yaş arasındaki kadınlar için kullanılmaya yetkilidir. Aşıların erkekler için de güvenli olup olmadığını ve HPV ile ilişkili çeşitli sağlık sorunlarından korunmaları için kullanılabileceklerini belirlemek için çalışmalar yürütülmektedir.

Olguların çoğu bir kaç ay içerisinde veya birkaç yıl içinde çözülebilir. Bu virüs bir prezervatif tarafından kapsanmayan alanları etkileyebilmesine rağmen, bir seferde sadece bir kişiyle seks korumak erkeklerde HPV riskini düşürebilir.

 Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir