Kabız Yapan Yiyecekler , İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir ? TedaviSindirim sisteminde sık görülen, acılı ve sinir bozucu bir durumdur kabızlık. Kadınlar ve yaşlıların bu durumu diğerlerinden daha fazla yaşadıkları bilinmektedir. Genellikle, üç günden fazla bağırsak hareketine sahip olmayan kişilerin bu duruma maruz kalmaktadır. Kabızlığa neden olan birçok tıbbi durum ve besinlerden kaynaklanmaktadır. Burada çoğu insanda sıklıkla kabızlığa neden olan besin türlerini listeliyoruz.

Kabızlığa Sebep Olan Yiyecekler

Süt Ürünleri

Kabızlığa sebep olan en yaygın olanı süt ürünleridir. Bu gıdalar yağ oranı yüksek ve lif oranı düşük olduğu için kolayca sindirilemez. Bu, sindirim sisteminin normal işleyişine müdahale eder ve kabızlığa sebep verir. Kabızlığı önlemek için sıklıkla karşılaşmanız gereken süt gıdaları arasında :

» Tam yağlı süt
» Peynir
» Tereyağı
» Dondurma

Tatlı Malzemeleri

Tat tomurcuklarımız kesinlikle şekerli yiyecekleri sever, ancak sindirim sistemi fazla tatlı tüketimine ters tepki verir. Yine de, bu gıda maddeleri elyaf ve sıvı içeriğinde düşük, ancak yağ açısından yüksektir. Bazı insanlar da kabızlık rahatsızlığı daha kolay rastlandığı için bu gıdaları az tüketmesi tavsiye edilmektedir. Kabızlığa Yol açan tatlı türleri:

Kekler
Kurabiye
Hamur işleri
Kraker
Şeker
Şekerli alkolsüz içecekler

Hızlı Gıdalar

Hızlı yiyecekler veya işlenmiş yiyecekler insanlarda kabızlığa neden olmakla kalmazlar aynı zamanda kardiyovasküler hastalıklarla da sıklıkla bağlantılıdırlar. Gıdalar işlemeye tabi tutulduğunda doğal liflerini kaybederler. Bu nedenle, kabızlık problemleri yaşayan biriyseniz, bu tür gıdaları diyetinizden çıkarmanız veya almalarını sınırlamanız gerekebilir. örnek :

pizzalar
Makarna
Kızartması
Hamburger
Dondurulmuş akşam yemeği
Mısır cipsiEt Ürünleri

Et ürünleri en yüksek protein kaynağıdır, ancak dezavantajlarının kendi paylarına sahiptirler. Sindirim sistemi hayvansal proteinleri, bitkilerden elde edilen protein kadar kolay lehte değildir. Bu yüzden eğer düzenli olarak tüketilirse et ürünleri, özellikle kırmızı et kabızlığa katkıda bulunabilir. Bununla birlikte, hayvansal proteinin kendi başına kabızlığa neden olmadığı unutulmamalıdır. Ancak diyetinizdeki lif açısından zengin gıdaların yerini alırsa, kabızlığa neden olan sindiriminizi yavaşlatabilir. Çoğu uzmanların öne sürdüğü şey, et ürünleri, sebze ve bol miktarda lif sağlayan tahıl gibi gıdalarla birleştirilmelidir.

Öneri :

Yukarıdaki anlatıldığından çıkardığımız, yiyeceklerde yiyecek lifi bulunmaması kabızlık gibi sorunların başlıca nedenidir. Buna göre günlük 2000 kalorilik yiyecek alıyorsak buna 28 gram diyet lifi almak gerekir. Eğer 1000 gram alınıyorsa 14 gram alınmalıdır. 

Kabızlık Belirtileri 

Az bağırsak hareketleri , haftada üç defadan az
Sınırlanmış barsak hareketleri
Karın şişkinliği
karında aşırı gurultu
Eksik lavabo ihtiyacı

» Yüksek lifli , Kullanılması Tavsiye edilen yiyecekler  örnek :

kuru erik
Armutlar
Keten tohumu
Meyveler
Fasulyeler
Kuru meyveler
Havuçlar
Brokoli
Şeftaliler
Papaya
Tüm tahıllar
Tahıl
Erik
Yer fıstığı
Ceviz
incir

Kabızlığı Önlemek : 

» Temizleme etkisi olduğu için bol miktarda su içilmelidir. Doktorlar genellikle günde yaklaşık 8 ile 10 bardak su içmeyi önerir.

»Birçok hastalığın arkasında yerleşik hayat bulunur, bunlardan biride kabızlıktır.Kişi Herhangi bir egzersiz veya fiziksel aktivitede bulunmadığından uyuşukluk ortaya çıkar. Yürüyüş, yüzme veya yoga egzersizleri yapılmalıdır. kaslarınızı güçlendirir. Bu da sindirimin iyileştirilmesine yardımcı olur.

Özetlemek gerekirse, diyette yeterli lif miktarı da dahil olmak üzere aktif bir hayata öncülük etmek ve bol miktarda sıvı içmek, kabızlığın önlenmesi ve tedavisinde yardımcı olur.Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir