Kalp Hızı Nedir? Kişiden Kişiye Nasıl Değişir?Kalp Hızı Nedir? İnsan kalbi, insan vücudundaki en önemli organlardan biridir. Bu kas kitlesi, vücuda tek bir bölüm kaçırmadan kan pompalar. Kalp yoluyla pompalanan kan, hayati besin maddeleri ve malzemeleri ile birlikte vücudun çeşitli bölgelerine oksijen taşır ve aynı zamanda atık maddeleri de atar. Kalp, dakikada 72 kez atıyor ve sözleşme yapması ve genişlemesi yeteneğine sahiptir. Bu daralma ve genişleme kalbe pompalama hareketi sağlar ve buna kalp döngüsü adı verilir. Her kardiyak döngü yaklaşık saniyenin onda biri kadar sürer. Durmadan duran bu organ, tüm döngü boyunca yaklaşık dörtte ons saniye kadar biraz dinlenir.

Nabız Oranı Nedir?

Kalp atış hızı kalp atışlarının dakikada (bpm) kaç kez gerçekleştiğidir. Dinlenme nabzı, bir kişi dinlenirken bir dakika içindeki atış sayısı olarak tanımlanabilir. Bir kişinin kalbinin temel fitness seviyesinin bir göstergesidir. Vücudunuz ne kadar çok koşullandıysa, kanınızı vücudunuza pompalamak için dakikada daha düşük vuruş gerekir. Maksimum kalp atış hızı veya maksimum İK, bir dakika içinde kalbin küçüleceği maksimum sayı olarak tanımlanır. Bu, bir sporcunun tek tek ölçtüğü gibi eğitim yoğunluklarını ölçmek için yararlıdır.

Normal Dinlenme Nabzı Oranı nedir?

Kalp, fetal evrede, yani hamileliğin beşinci haftasında, gebelikten 22 gün sonra atmaya başlıyor. Fetal kutbun farklı ebatlarında normal fetal kalp hızı aşağıdaki gibidir:
2 mm embriyo: 75 bpm
5 mm embriyo: 100 bpm
10 mm embriyo: 120 bpm
15 mm embriyo: 130 bpm
Bekleyen bir anne iseniz ve bebeklerinizin kalp atış hızı ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza danışın ve endişelerinizi giderin.

Normal yetişkin kalp dinlenince dakikada yaklaşık 60-100 kez atıyor. Bu istirahat kalp hızı yaşla birlikte artar. Sağlıklı erişkinlerde düşük bir kalp hızı, kalp-damar sağlığının ve etkili kalp fonksiyonunun bir göstergesidir. İyi eğitilmiş bir atlette kalp hızı 40-60 bpm kadar düşük olabilir. Çocuklar için normal istirahat kalp hızı (6-15 yaş) 70-100 bpm’dir.

Nabız sayınızı, işaret parmağınızın, ikinci parmağınızın ve üçüncü parmağınızın uçlarını baş parmağınızın tabanının hemen altındaki diğer bilek tarafına koyarak kontrol edebilirsiniz. Ayrıca, endekste ve ikinci parmağınızı nefes borusunun iki tarafında, alt boynuna yerleştirebilirsiniz. Parmaklarınızla hafifçe bastırın; parmaklarınızın altında kan pulsasyonu hissedene kadar. Saat saatini kullanışlı tutun ve atımları 10 saniye süreyle sayın. Ardından, dakika başına atım sayısını elde etmek için numarayı 6 ile çarpın.

Sürekli olarak 100 bpm’nin üzerinde olan normal istirahat kalp hızının üstünde olması, taşikardinin bir göstergesidir ve 60 bpm’nin altında bradikardi anlamına gelir. Bayılma, baş dönmesi, nefes darlığı gibi herhangi bir belirti ile karşı karşıya kalırsanız derhal doktorunuza danışın. Mutlaka, sağlıklı bir kalp mutlu bir vücut için bir sebep olduğunu unutmayın.

NOT : Bu makale sadece bilgilendirme amaçlıdır ve uzman tıbbi tavsiyelerin yerini alması için kullanılmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir