Kol Ağrısı Kalp Krizi Belirtisi Midir? Belirtiler Nelerdir?kol ağrısıkol ağrısı, yorgunluk, aşırı terleme, bulantı, kusma, çarpıntı, baş dönmesi hissi, solunum bozuklukları kalp krizi belirtisi olabilir mi?

Göğüs ağrısının kalp krizinin tek belirtisi değildir. Fakat kalp krizi için bir çok belirti bulunmaktadır. En başta sol Kol ağrısı, kalp krizinin klasik belirtilerindendir. Fakat sol kol ağrısı kas gerginliği, kas çekilmesi ve yaralanma sebebi ile de ağrıyor olabilir. Fakat sol kol ağrısı ile beraber yukarıda belirtilenlerden biri ile karşılaşırsanız o zaman kalp krizi yaşıyor olabilirsiniz.

Kol Ağrısı ve Kalp Krizi

Göğüs ağrısı, omuz, çene, sırta giden kol ağrıları ve nefes alma zorlukları gibi durumlar Kalp krizi belirtilerindendir. Ağrı göğüsten kaynaklı, kollara, boyna ve hatta sırtına kadar yayılabilir. Genellikle sol kol ağrısının kalp krizi ile ilişkili olduğu unutulmamalıdır. Bunun nedeni bir kalp krizi sırasında, ağrının sol göğüsten kaynaklanması ve daha sonra omuzdan yukarı doğru hareket etmesinden kaynaklanır.

Bazen bazı insanlar sadece kol ağrısı ve göğüs ağrısına maruz kalmazlar. Yukarıda belirtilen klasik belirtiler genellikle erkeklerde görülmektedir. Kadınlar genellikle yorgunluk, anksiyete, mide ekşimesi, anormal kalp atışları, aşırı terleme gibi diğer belirtilerle karşılaşırlar. Bazı kadınlar göğüs ağrısı yaşamazlar, ama kesinlikle kol ve omuz ağrısı yaşamaktadır.

Ağrı tipi kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Sol kol ağrısı kalp krizi ile ilişkili olmasına rağmen, bununla sınırlı değildir. Ağrı her iki kolda da görülebilir . Bu nedenle, ani ve açıklanamayan sol kol ağrısı yaşanır, bu durumun oluşumunda başka sebepler görülmese bile yinede kesinlikle doktora görünmelidir.

Kalp krizi en yaygın belirtisi sürekli durmadan sol kol ağrısı ağrı 15 dakikayı aşarsa büyük ölçüde kalp krizi belirtisi olabilir. kalp krizi öncesi ve sonrası yapılması gerekenler.

Kalp krizi sonrası ilk müdahale büyük ölçüde önemlidir. Kişiye erken müdahale ölüm ve felç riskini %30 oranında azaltır. Kalp krizi geçirildiğinde;

  • Aspirin çiğnenmeli, aspirinde olan etken madde bu durumu engellediği anlaşılmıştır. Aspirin anında çiğnenirse ölüm riskini % 23 azaltır.
  • Kalp krizi geçiren kişiyi hemen rahat bir pozisyona getirmek.
  • Kalp krizi geçiren kişi araba kullanıyorsa hemen arabayı kenara çekmesi ve ambulansın aranması
  • Üzerinde sıkıştıran kravat, sutyen, kolye ve göğse basınç yapan eşyalardan kurtulma
  • Kalp ritminin düştüğünü hissediyorsa çok yavaş öksürerek kalp ritmini sağlama
  • Ambulans çağrılmalıdır.
  • Doktor tavsiyesi ile verilen dil altı hapı emilerek tüketilmelidir.

Sonuç olarak, yukarıdaki tek bir cümlede, kol ağrısının kalp krizinin belirtisi olabileceğini ve dolayısıyla göz ardı edilmemesi gerektiğini söyleyerek özetleyebiliriz. Kendinizi bir uzman tarafından mümkün olduğunca erken kontrol ettirmek sağlığınız için daha iyidir.

Yasal Uyarı: Bu makale sadece bilgi sağlamak içindir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir