Köpek Isırığı Tedavisi Nelerdir? Pratik BilgilerKöpek Isırığı Tedavisi Nelerdir? Pratik Bilgiler

 

Köpek ısırması, mahallenizdeki köpek yüzünden ya da kendiniz bir köpek sahibi olmanız durumunda karşılaşabileceğiniz bir sorundur. Çoğu köpek eğlenceli ve yaramaz olduklarında ısırmalarına rağmen, kızdığında şiddetli bir şekilde ısırabilir ve bu tabii ki ciddi bir sorun olacaktır. Köpek ısırıkları çocuklarda nispeten yaygındır, çünkü çocuklar ile gerçekten hoşgörüsüz olan bir takım köpek ırkı vardır. Köpek programa göre aşılanabilir olsa da, ısırmasıyla halledilmesi gereken çeşitli sorunlar ortaya çıkıyor. Çoklu yaralara dikkat edilmesi gerekir ve köpek ısırması tedavisinin olmaması bir enfeksiyonun gelişmesine neden olabilir.

Delinme Yaralarında Yapılacaklar :

Ponksiyon yaraları, köpeklerin dişlerinin cilde deldiği yerlerdir, ancak cildin yırtılması gerçekleşmez. Tedaviyi mağdur kendini köpekten kurtarmayı başardığı veya en azından ısırıktan sekiz saat içinde uygulanmalıdır. Köpeği bir kasaya kilitleyin ve kurbanı köpeğe mümkün olduğunca uzak tutun. Temel ilk yardım kılavuzlarını izleyerek tedaviyi başlatın. Mağdurun kötü kanaması durumunda, basınç uygulayarak kanamanıyı durdurmayı deneyin. Kanama durduktan sonra ısırık alanını bir antibakteriyel veya anti-septik solüsyon ile temizleyin. Yarayı iyice kirden temizlediğinizden emin olun. Yaralı bölgeye bir miktar betadin uygulayın ve daha sonra steril bir gazlı bezin üzerine uygulanan bazı antibiyotik merhemlerle örtün.Yırtılma Yaralar Halinde  Yapılacaklar  :

köpeklerin dişlerinin deriye nüfuz etmesi sonucu parçalanır. Bu ciddi bir yaradır ve derhal tıbbi yardıma ihtiyaç duyar. Bu tür yara tedavisi için dikişlerin yapılması gerekecek ve genellikle kayda değer bir yara izi bırakıyor. Bu yara türü, delik yaralarına kıyasla iyileşmesi daha fazla zaman gerektirir.

Bakım Nasıl Yapılmalı :

Her iki ısırık türünde de, köpeklerin dişleri tarafından yatırılan bakterilerin yol açtığı enfeksiyonları önlemek için antibiyotikler uygulanmalıdır. Isırmadan sonra kanın birkaç dakika akmasına izin vermekte bakterileri yok etmeye yardımcı olur. İyileşmenin normal gerçekleşmesi için yaranın kapalı tutulmasını sağlayın.  ağrılar için ağrı kesici alınmalıdır. Şişkinliği azaltmak için etkilenen bölgeyi yüksek bir konumda tutun. Köpeğin bağışıklama durumu hakkında bilgi toplayın. Köpek aşıları yapılmışsa , mağdur sadece tetanoz kullanırsa yeterli gelir. Eğer köpek kuduz ise mutlaka  kuduz aşılaması yapılmalıdır. Bu, kuduz ve sepsisin önlenmesi için gereklidir.

 

Evde yapılan ilaçlar :

  • Yaraya zerdeçal ve bal karışımı uygulayın. Zerdeçanın antiseptik özellikleri ve balın yatıştırıcı özellikleri ısırıkların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olacaktır.

  • Yara tamamen iyileşene kadar günlük olarak C vitamini  tüketin.

  • Topik uygulama için, üç ceviz,  tuz ve bir soğan öğütülerek bitkisel bir karışım oluşturun. Bu macunu yaraya uygulayın ve sarın. Bu karışım anti-zehirli bir çare olarak bilinir.

  • Üç ya da dört sarımsak tüketin, köpek ısırıkları tedavisinde günde üç kez.

  • Şişmeyi azaltmak ve yarayı çabucak iyileştirmek için yarada bir miktar asafoetida tozu serpin.

NOT: Bu makalesi sadece bilgilendirme amaçlıdır.Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir