Maya Enfeksiyonu Nedir, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?maya enfeksiyonuVajinal maya enfeksiyonu, cinsel organlarda sık görülen bir mantar enfeksiyonudur. İltihap, tahriş, kaşıntı ve vajinal akıntıya neden olmaktadır. En sık kadınlarda görülmesine rağmen erkeklerde de görülmektedir. Maya mantarı enfeksiyonu nedir? Vajinal mantar enfeksiyonu belirtileri nelerdir? Maya mantarı tedavisi nedir ve bitkisel tedavi yöntemlerini ?

 

Her yaştan kadın ve kız vajinal mantar enfeksiyonlarına yakalanabilir. Her dört kadından üçü hayatlarının bir noktasında maya enfeksiyonu geçirmektedir. Kadınların neredeyse yarısından fazlası da iki veya daha fazla maya enfeksiyonuna maruz kalmaktadır. Peki bu;

Maya mantarı enfeksiyonu nedir?

Vajinal maya enfeksiyonu vajinanın etrafındaki bölge olan vulvada kaşıntı ve yanmalara neden olan bir enfeksiyon türüdür. Vajinal mantar enfeksiyonu, Candida mantarının aşırı büyümesinden kaynaklı meydana gelir. Vajina hiç bir belirti göstermese de çok az miktarda maya içermektedir. Fakat bu mayanın fazla büyümesi enfeksiyonu oluşturur. Peki ;

Maya Mantarı Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?
 • Vajina ve vulvada yanma, kızarıklık ve şişlik
 • İdrar yaparken ağrı
 • İlişki sırasında ağrı
 • Durup dururken ağrı
 • Süzme peynirine benzeyen ve kötü kokusu olmayan kalın beyaz akıntı
 • Cinsel organlarda aşırı kaşıntı

Vajinal maya enfeksiyonu neden olur?

Maya enfeksiyonlarına neden olan organizma Candida olarak bilinir. Bu maya sağlıklı kadınlarda da mevcut olabilmektedir. Fakat bu organizmanın çoğalmasına neden olan etkenler vardır. Bunlar;

 • hormonal değişiklikler
 • Zayıf düşmüş Bağışıklık sistemi
 • Kullanılan bazı ilaçlar
 • Hava almasını engelleyen iç çamaşırları
 • Vajinal hijyen spreylerinin kullanımı


Vajinal mantar enfeksiyonu Tedavisi :

Reçeteli ve reçetesiz ilaçlar kullanılmaktadır. Ağız yoluyla alınan tabletler ve mantara maruz kalmış bölgeye uygulanan merhemler kullanılır. Bunun dışında vajinal mantar enfeksiyonu evde tedavi etmekte mümkün.

Hindistan cevizi yağı ;

Hindistan cevizi yağı sağlığa çok yararlı olmakla bilirinir. Hindistan cevizi yağının Candida mantarına karşı etkili olduğunu göstermiştir. Saf ve organik hinditan cevizi yağını maruz kalmış bölgeye direk uygulanmaktadır.

Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı , mantarları, bakterileri ve virüsleri öldürmek için kullanılan esansiyel bir yağdır. Araştırmalar , çay ağacı yağı içeren vajinal bir fitilin vajinal enfeksiyonları tedavi etmesine yardımcı olabileceğini göstermekmiştir. Çay ağacı yağı da vajinada sağlıklı bir flora dengesinin korunmasına yardımcı olduğuna inanılmaktadır.

Çay ağacı yağı inanılmaz derecede etkilidir fazla kullanımda zarar verebilmektedir. Vajinal fitil olarak kullanılan bu yağ sadece ara sıra kullanılmalıdır.

Elma sirkesi

En popüler mantar enfeksiyonu ilacı, elma sirkesidir. Yarım bardak elma sirkesini ılık bir küvete ekledikten sonra 20 dakika küvet içinde bekleyin bu yapılan sirkenin asidik bileşeninin zararlı mikroorganizmaları ortadan kaldırmasına yaramaktadır. Sirke banyosu maya enfeksiyonunun tekrarlanmasına neden olduğundan sık kullanılmamaktadır.

sarımsak

Sarımsak, laboratuar çalışmasında etkili bir Candida öldürücü olarak gösterilmiştir. Bu sebeple tüketilen yemeklerde sürekli sarımsak katılması önerilmektedir.

C Vitamini

C vitamini bağışıklık sistemi güçlendiricidir. Güçlü bir bağışıklık sistemi vücudunuzun kendini dengeye getirmesini sağlar. Bu nedenle kadınlar kandida aşırı çoğalmalarını önlemek için kullanır.

Diğer tedavi yöntemleri arasında en çok c vitamini alımı önerilmektedir.

Yasal Uyarı: Bu makale sadece bilgilendirme amaçlıdır ve uzman tıbbi tavsiyenin yerini almakmaktadır.Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir