Sivilcelerinden Kurtulma (Bitkisel) Nelerdir?Ergenlik Sivilceleri Nasıl Geçer

Ergenlik dönemine yeni giren gerek kız, gerek erkek çocuklarda ergenlik sivilcelerinin çıkması normal bir durumdur. Ergenlik sivilceleri neden çıkar diye hiç merak ettiniz mi?

Bu dönemde ergenlerin yüzünde sivilcelerin çıkmasının sebebi, hormonsal değişimlerdir. Bilindiği gibi ergenlik döneminde erkeklerde testosteron, kızlarda ise östrojen hormonu yüksek oranda salgılanır. Hormonsal değişimler ve vücuttaki yağlanma size sivilce olarak geri döner.

Peki, ergenlik sivilceleri nasıl geçer?

Ergenlik döneminde yediğiniz içtiğiniz şeylere çok dikkat etmelisiniz. Yağlı yemeklerden, kızartmalardan uzak durunuz.

– Günde 2-3 kez zeytinyağlı sabunla yüzünüzü yıkayınız.

– 1 antibiyotik tozu, oksijenli su ve 1 tatlı kaşığı kuru mayayı karıştırınız. Yaptığınız bu karışımdan yüzünüze maske yapınız. Bu maske yüzünüzde 20 dakika kalsın. Daha sonra yüzünüzü temiz bir şekilde yıkayınız. Bu maskeyi haftada 4 kez yüzünüze sürünüz.

– 1 çay kaşığı beyaz kil, 1 çay kaşığı limon suyu ve 1 aspirini toz haline getirip karıştırınız. Elde edilen karışımı sivilceli bölgelerinize sürüp biraz bekleyin.– Elma sirkesini eşit oranda karıştırınız. Daha sonra oluşan bu karışımı sivilceli bölgelerinize sürüp 20 dakika bekletin. Daha sonra yüzünüzü tertemiz yıkayın. Buna ek olarak yağlı, asitli gıdalar ve çikolatadan uzak durunuz.

Bundan ayrı olarak bir kaç yöntem daha sıralarsak;

-Diş macunu; öncelikle yüzünüzü tertemiz yıkayın daha sonra diş macununu sivilceli bölgeye sürün kurumasını bekleyin, kuruduktan sonra sabah uyandığınızda yüzünüzü güzelce yıkadıktan sonra farkı göreceksiniz.

-Çay ağacı yağı ;Cilde güzellik vermesiyle birlikte aynı zamanda sivilcelerden kurtulmak içinde kullanılır.sivilceli bölgeye pamuk veya yumuşak makyaj fırçası ile sivilce olan bölgeye sürülür.

-Salatalık; Bilindiği gibi hemen herkes kullanmıştır bu yöntemi yorgun bir yüz için ve şişmiş gözler için ama bu yöntem sivilcelere de iyi gelmektedir.Daha çok bazı sivilceler kızarmış ve büyümüş sivilceler de hemen bu yöntemi uygulanır faydasını göreceksiniz.

-Buhar banyosu ; cildinizi yumuşatır , gözeneklerin açılmasını sağlar ve cilde bir nevi nefes aldırır.

-Sarımsak; sivilceli bölgeye bir diş sarımsağı soyun güzelce ezdikten sonra sivilce olan yere güzelce ovalayın böylelikle bir kaç defa tekrar edildiğinde kısa sürede faydasını göreceksiniz.

 2 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir