Sol Kol Uyuşması Neden Olur ?kol ağrısıSol kol ağrısı, yorgunluk, aşırı terleme, bulantı, kusma, çarpıntı, baş dönmesi , solunum bozuklukları kalp krizi belirtisi olabilir mi?

Göğüs ağrısı kalp krizi belirtisi değildir. Kalp krizi için bir çok belirti bulunmaktadır. Bunların başında sol kol ağrısı, kalp krizinin klasik belirtisi olabilir. Fakat sol koldaki ağrı kas ağrısı da olabilmektedir.

Kol Ağrısı ve Kalp Krizi

Kalp krizi belirtileri göğüs ağrısı, omuz, çene, sırta giden kol ağrıları ve nefes alma zorlukları gibi durumlardır . Ağrılar göğüste başlayarak, kollara, boyna ve sırtına kadar yayılabilir. Ağrı göğsün sol tarafından geldiği için sol kol ağrısı kalp krizi belirtisi olarak bilinmektedir.

Çoğu insan sadece sol kol ağrısıyla kalmaz bir çoğunda kalp krizi esnasında göğüs ağrısıyla beraber çene, omuz, sırt ağrıları ve nefes almakta güçlük çekerler. Bunların yanı sıra kalpteki ritim bozukluğu nedeniyle aşırı terleme olayı da meydana gelmektedir.

Ağrı kişiden kişiye farklılık göstere bilir. Kalp krizi esnasında sol kolda ağrı his edilse bile bazı kişilerde iki kolda ağrı görülebilir. Bu durumun oluşumunda başka sebepler görülmese bile yinede kesinlikle doktora görünmelidir. Kalp krizi en yaygın belirtisi sol kol ağrısının 15 dakikadan fazla sürmesidir doktora gidilmesi gerekir. Kalp krizi durumunda ilk müdahale büyük ölçüde önemlidir. Kişiye erken müdahale ölüm ve felç riskini %30 oranında azaltmaktadır bunun için deneyimli birisi ilk müdahaleyi yapmalıdır. Kalp krizi geçirildiğinde;

  • Kalp krizi geçiren kişiyi hemen rahat bir pozisyona getirin.
  • Kalp krizi geçiren kişi araba kullanıyorsa hemen arabayı kenara çekmesi ve ambulansı arayınız
  • Üzerinde sıkıştıran kravat, sutyen, kolye ve göğse basınç yapan eşyalardan kurtulma
  • Kalp ritminin düştüğünü hissediyorsa çok yavaş öksürerek kalp ritmini sağlamalıdır.
  • Ambulans çağrılmalıdır.
  • Doktor tavsiyesi ile verilen dil altı hapı emilerek tüketilmelidir.

Sonuç olarak, yukarıdaki tek bir cümlede, kol ağrısının kalp krizinin belirtisi olabileceğini ve dolayısıyla göz ardı edilmemesi gerektiğini söyleyerek özetleyebiliriz. Kendinizi bir uzman tarafından mümkün olduğunca erken kontrol ettirmek sağlığınız için daha önemlidir. Sağlıcakla kalın.

Yasal Uyarı: Bu makale sadece bilgi sağlamak içindir. Sağlığınız için 15 dakikadan fazla süren sol kol ağrısı için doktora baş vurunuz. Bu makale genel bilgi amaçlıdııYorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir