Ülser Nedir? Belirtileri Nelerdir?Genellikle, ülser hakkında konuştuğumuzda, peptik ülsere atıfta bulunuruz. Bunlar mide, üst ince bağırsak ve özofagusta gelişen açık yaralar veya lezyonlar olarak ta bilinir. Bu ülserler, Helicobacter pylori bakteri, nedeni sıklıkla ağrı kesici kullanılması ve fazla asit tüketimi neden olabilir. Yine, ağız yumuşak dokularını ve bazen diş etlerinin tabanını etkileyen başka ülser türleri de vardır. Bunlar , nedenleri halen belirsiz olan ağrıyan yaralar veya aftöz ülserler olarak bilinir.

Ülser Belirtileri 

Yaygın olarak bağırsak, yemek borusu ve karında ülser semptomları başlar. 

Göbek ile göğüs kemiği arasında kalan bölgede yanan bir ağrı hissedilebilir. Birkaç dakikadan birkaç saate kadar sürebilir. Ağrı boş mideyle de kötüleşebilir. Çoğu durumda, ağrı belirli gıdalarla birlikte düşebilir.  Belirtilerin daha da kötüleşebileceği ender vakalar vardır. Bunlara kan atma, siyah veya katran dışkısından geçme ve olağan dışı kilo kaybı yaşanabilir. İştah değişikliği bir belirti de olabilir ve mide  bulantısı kusma da olabilir.Ağızda ülser ağrıyan yaralar, çoğunlukla tipleriyle ilişkilendirilir. Çoğu ağız ülseri yuvarlak ya da oval şekildedir. Kırmızı bir sınıra sahip beyaz veya sarı bir merkezleri var. Bazı yaralar küçük yaralar olarak bilinirler ve bunlar oval şekillidir ve oluşumda en yaygın olanıdır. Adından da anlaşılacağı gibi, bu yaralar daha küçüktür. Sonra büyük mide bulantısı yaralar gelir; düzensiz kenarlı, daha az yaygındır, daha büyüktür ve çözülmesi yaklaşık 6 hafta sürebilir. Yara izine neden olurlar. Herpetiform kesici yaraları daha küçüktür ancak kümelerde görülür. Düzensiz kenarlı 100 yaralara kadar bir grupta görünebilirler. 1 – 2 hafta, bu yara izlerinin iyileşmesi için gereken süre. Tüm bu ülserler semptomlarının yanı sıra ateş, halsizlik ve hatta şişmiş lenf nodları belirtilerindendir.

Ülserin Yaşatabileceği Sorunlar :  

Tedavisi uygulama gecikirse peptik ülserlerin şiddetli etkileri olabilir. Komplikasyonlar iç kanama, midenin duvarındaki perforasyon (bir enfeksiyona neden olabilir) ve sindirim sistemi yoluyla gıdaların tıkanmasına neden olabilen yara dokusunun üretilmesini içerebilir.

Ülser Tedavisi

Kadınlarda peptik ülser ile ilişkili ülserler semptomları, H. pylori bakterilerini (peptik ülserlere neden olan) öldüren ve iyileşmeyi hızlandırmak için mide asidi seviyesini düşüren ilaçlar tarafından yönetilir. Bu ilaçlar, antibiyotikler, asit engelleyiciler, antasitler, proton pompa inhibitörleri ve sitoprotektif ajanlar içerebilir.

Ağız ülseri tedavisi ile ilgili olarak, hafif kesici yaralar herhangi bir tedavi gerektirmez. Ancak ağrı çok veya iri olanlar için, ilaç kullanımında bulunması gerekmektedir. Bu gibi hastalıklarda hemen doktorunuza görünmeniz tavsiye edilir.Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir